Türkiye Cumhuriyeti

Mainz Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

RLP DİTİB Eyalet Teşkilatı'nın iftar daveti, 19.07.2014

Sayın Milletvekilim,
Sayın Belediye Başkanı,
Değerli Arkadaşlar,


Mübarek Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını diliyorum. Cumhuriyetimizin kurucusu Büyükönder Atatürk’ün aziz hatırasının bulunduğu bu şehirde sizlerle olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. İftar için böyle güzel bir organizasyon yaptığınız için sizi kutluyorum.

4 sene önce Mainz’daki görevime başladığımda ilk katıldığım etkinlik Mainz Ditib Camii’nde verilen bir iftar yemeğiydi. Bu beşinci Ramazan. Aradan geçen süre zarfında DİTİB teşkilatlarının desteğini çalışmalarımızda hep hissettik. Dolayısıyla teşekkürlerimi sunuyorum.

Takdirle karşıladığım bir diğer konu da bölgemizdeki STK’ların toplumumuzun ortak menfaatleri ne zaman gerektirdiyse birarada hareket etmeleri, dayanışma ve işbirliği ruhunu yaşatmaları olmuştur.

Bu birliğinizin beraberliğinizin muhafaza etmenizi temenni ediyorum.


4 yıllık görev süremin sonunda buradaki tabloyu kısaca özetlemek gerekirse benim nacizane gözlemim toplumumuzun Almanya’daki yarım asırlık macerasında çok çok önemli mesafeler bulunduğu yönündedir. Bunların ne olduğunu sizler bizden daha iyi biliyor ve gereğini zaten yapıyorsunuz. Ancak özellikle vurgulamak istediğim alanlar çocuklarımız ve gençlerimizle ilgilidir.Başta anadil olmak üzere çocuklarımızın eğitimine önem vermeye ve onları motive etmeye devam etmeliyiz. Bir yandan kültürel kimliklerine sahip çıkan gençler yetiştirirken bir yandan da bu gençlerimize yaşadıkları kentlerdeki eyalet ve federal düzeydeki siyasetle ilgilenmeye ve siyasi camiaya dahil olmaya teşvik etmeliyiz. Bu konuda olduğu gibi her konuda Alman makamlarının sizlere sunduğu ve tanıdığı imkanlardan yararlanmanızı tavsiye ediyorum.

Haklarını bilen ve haklarına sahip çıkan nesillerin yetişmesine vesile olmaya devam ettiğimiz müddetçe Almanya’ya gelen ilk nesillerin yüreklerini ve ruhlarını hoş kılacağınızdan, mesut edeceğinizden emin olabilirsiniz.