Türkiye Cumhuriyeti

Mainz Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Milli Görüş Rhein-Neckar-Saar Bölge teşkilatının iftar daveti, 08.07.2014

Sayın Başkan Kemal Ergün,
Sayın Başkan Şerif Aslan
Sivil Toplum Kuruluşlarının Değerli Temsilcileri
Dini Cemaatlerin Sayın temsilcileri,

Öncelikle Milli Görüş Bölge Başkanı Şerif bey’e bu iftar daveti için teşekkür ediyorum. Sayın Başkana işbaşına geldiğinden bu yana Başkonsolosluğumuzla gösterdiği dayanışma için de teşekkür etmek istiyorum. Şahsımla ilgili sarfettiği iltifatlar gönüllerin bir olduğunu gösteriyor. Ben bu bölgede görev yaptığım sürede insanlarımızın samimi güleryüzlerini gördükçe hep kendimi şanslı hissettim,

IGMG Genel Başkanı Kemal Ergun’u da selamlıyor, kendisini yeniden bölgemizde görmekten duyduğumuz memnuniyeti dile getirmek istiyorum.

Sivil Toplum Kuruluşlarının değerli temsilcilerini, farklı dini cemaatlerin temsilci ve mensuplarını saygıyla selamlıyorum.

Mübarek Ramazan ayınızı tebrik ediyorum . Hepimiz için, tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Ramazan dönemi bizim için hem manevi duygularımızın hem birlik ve beraberlik bilincimizin yoğunlaştigi bir dönem. Özellikle sabretmenin öneminin, sabrın hem simgesel hem gerçek değerinin daha iyi anlaşıldığı bir ay.

İnsanlığa mal olmuş büyük islam düşünürü Mevlâna Celalettin-i Rumi “herşeyin sırrı sabırdr” diyorki ‘Açlığa sabredersin adı oruç olur; acıya sabredersin adı merhamet olur. İnsanlara sabredersin adı hoşgoru; dileklere sabredersin adı dua olur. Duygulara, özlemlere sabredersin adı hasret olur. Sevgiye sabredersin adi aşk olur.”

Aşkla oruç tutup sabrettigimiz nice ramazanlar diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.