Türkiye Cumhuriyeti

Mainz Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Saarland 9. Türk Günü, 02.06.2014

Soma maden faciasında hayatını kaybeden işçilerimize ben de Allah’tan rahmet diliyorum. Yakınlarına başsağlığı ve sabır temenni ediyorum.

Saygıdeğer Belediye Başkanı Charlotte Britz’de o dönemde acımıza ortak oldu ve taziyelerini Başkonsolosluğumuza iletti. Kendisine buradan teşekkür ediyorum. Tabii aynı zamanda artık iyice geleneksel hale gelmiş bu faaliyete belediye olarak imkan ve destek sağladıkları için de teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

 

Saarbrücken belediyesi öteden bu yana hem toplumumuzla hem Başkonsolosluğumuzla güzel ilişkiler içinde olmuş bir belediyedir.Türk Günü komitesinde yer alan arkadaşlara, gösterileriyle renk katan çocuklara, gençlerimize, faaliyette yer alan STK temsilcilerine, katkısı olan herkese ve özellikle de öğretmenlerimize teşekkür ederim.

 

Muhtemelen bu Türk Günü benim Saarland’daki son günüm olacaktır. Bu sebeple özellikle size bir kez daha eğitim konusunda çağrıda bulunmak istiyorum. Çocuklarımızın hem anadillerini hem Almancayı hem de diğer dilleri çok iyi öğrenmelerini sağlamamız gerekiyor. Saarland hükümeti de çokdilliliği teşvik eden bir hükümet. Bu eyalette sağlanan tüm imkanlardan yararlanmamız ve kabuğumuzu kırmamız gerekiyor. Bizleri ötekileştirmek, dışlamak isteyenlere karşı Saarland makamlarıyla işbirliği halinde mücadele etmemiz gerekiyor.

 

Burada yaşatmaya çalıştığımız geleneklerimiz, kültürümüz bu eyaletin çok kültürlü yapısına güzel bir renk katıyor. Bu renkleri daha iyi anlatmamız ve gelecek kuşakları artık bu eyalette yönetici, siyasetçi olmaya, bu eyaletten Avrupa Parlamentosu’na temsilci olarak gitmeye hazırlamamız gerekiyor. Bu konularda sizlerin de benzer düşünceler paylaştığınızı biliyorum ve bunun verdiği rahatlıkla sizlere benim için son olacak bu Türk Günü’nde veda etmek istiyorum. Hepinize tek tek sevgi ve saygılarımı sunuyorum.