Türkiye Cumhuriyeti

Mainz Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Neuwied şehrinde 23 Nisan Kutlaması , 03.05.2014

Kültürel tarihi itibariyle bir  hoşgörü  ve çeşitlilik şehri olan Neuwied’de bulunmaktan dolayı  duyduğum memnuniyeti dile getirmek istiyorum.

Sayın Bakan Irene Alt’ı, Sayın Belediye Başkanı Nikolas Roth’u, Sayın Milletvekilerini, Türk-Alman Dostluk Derneği  yönetici  ve mensuplarını, toplumumuzun değerli üyelerini,  ve  tüm Neuwiedlileri selamlıyorum.  Daha da önemlisi geleceğimizin ışığı  olan, barış  ve dostluğun teminatı olan Neuwiedli   tüm çocukları  sevgiyle kucaklıyorum.

Onlara,  hangi dili konuşursa konuşsunlar, bize sevgiyi ve umudu hatırlatıkları için teşekkür ediyorum. Ben kısaca 23 Nisan’ın bizim  için ifade ettiği anlama değinmek istiyorum.   

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara hediye ettiği  23  Nisan’ın bizim açımızdan temsil ettiği ettiği değerler evrenseldir. Bu değerler öncelike milli egemenlik temelinde yeşeren   demokrasi ve özgürlüklere ilişkindir. Ama aynı zamanda cıvıl cıvıl  sevgi, içten bir dostluk ve kuvvetli bir umut ortamıyla ilgilidir. Yurtta sulh, cihanda sulhtur. 

 Rengi, inancı, kültürü,  milliyeti ne olursa olsun çocuklar arasında saygının ve sevginin aşılanması,  dostluk ve  arkadaşlık ilişkilerine vurgu yapılması, husumetlerin geçmişte  bırakılıp,   geleceği birlikte şekillendirme  iradesinin   ortaya konulmasıdır.

Bu bağlamda Türkiye’nin değişik şehirlerinde her yıl düzenlenen ve 50 den fazla ülkeden gelen   çocukların  iştirak ettiği  TRT uluslarası  çocuk şenliğinde olduğu aynı ideallerin bugün  Neuwied’de de yaşatıldığını görmek biz Türkler açısından özellikle   sevindiricidir. 

Sözlerime son verirken, geçtiğimiz hafta çocuklarımızın Mainz’daki  makamına oturmasını kabul eden Sayın Bakan Alt’a tekrar teşekkürlerimi sunuyor, bugün  Neuwied’de bu ortamı sağlayan  Değerli Belediye Başkanı Roth’a,  Türk –Alman Dostluk Derneği Başkan ve üyelerine  bir kez daha teşekkür ediyor,  çocuklarımızın bayramını sevgiyle kutluyorum.

Son olarak, Belediye Başkanı Sayın Roth’un konuşmasında dile getirdiği kardeş şehir ilişkisi konusunda Başkonsolosluğumuzun elinden katkıyı sağlamaya hazır olduğunu, esasen bu knuda kendisiyle  temas halinde olduğumuzu belirtmek istiyorum.