Türkiye Cumhuriyeti

Mainz Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

10 Kasım 20123 Atatürk'ü anma töreni , 10.11.2013

Sevgili arkadaşlar,
Sevgili öğretmenler,
Sevgili öğrenciler

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 75. Yıldönümü’nde, bir 10 Kasım töreninde daha bir aradayız. Eşsiz bir devlet adamı ve büyük bir komutan ve deha olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu M. Kemal Atatürk’ü rahmet ve minnetle anıyoruz. 10 Kasımlar, Atatürk’ü düşünceleriyle ve idealleriyle anmak ve belki daha da önemlisi anlamak için bir vesile teşkil ediyor.
Aynı zamanda, “en büyük eserimdir” şeklinde nitelendirdiği Cumhuriyetimizi yaşatma kararlılığını dile getirmek ve muasır medeniyet yarışında kat ettiğimiz mesafeyi değerlendirmek için bir fırsat oluşturuyor.

Bu bağlamda Atatürk’ün attığı sağlam temeller üzerinde, ülkemizin kurulduğundan bu yana hep yükselmiş, tüm zorluk ve sıkıntılara rağmen ilerlemesini hep sürdürmüş ve güçlenmiş olduğunda dair samimi inancımı vurgulamak istiyorum. Ülkemiz bu kuvvetini milletimizin köklü tarihi geleneklerinden ve kurucularının ileriye dönük vizyonundan, inanç ve azminden almaktadır. Mustafa Kemal de, bu Cumhuriyeti kurarken milletten aldığı desteğe dayanmış, daima ileriye bakmış ve ileriye yürümüştür. Ülkemizin sahip olduğu dinamizm ve yükselen konumu Atatürk’ün bıraktığı eserin büyüklüğünü ortaya koymakta, diğer konularda olduğu gibi milletimize olan inancında da yanılmadığını göstermektedir.

21. yüzyılda bizlere düşen görev de aynı güvenle yüzümüzü geleceğe dönmek, birlik ve beraberlik bilinciyle, ufkumuzu geniş, hedeflerimizi büyük tutmaktır.

Atatürk’ümüzü, bağımsızlık ve istiklal için birlikte mücadele verdiği, cumhuriyetimizin temelleri birlikte attığı silah arkadaşlarını, şehit ve gazilerimizi şükranla anıyoruz. Mekânları cennet olsun. Onların aziz hatırasını kadirşinas milletimiz hiç unutmayacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, bugünkü törenimizde bizi yalnız bırakmadığınız için teşekkür ediyor, saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum.