Türkiye Cumhuriyeti

Mainz Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Mesleki Eğitim Semineri - Ludwigshafen, 28.10.2013

Sayın Bakan
Değerli hanımefendiler ve beyefendiler
Sevgili öğrenciler,

Bugünkü faaliyettin gerçekleşmesinde emeği geçen tüm kurumlara teşekkür etmek istiyorum.

Vakit ayırıp buraya kadar gelen Sivil toplum kuruluşları başkanları ve temsilcilerine teşekkür ediyorum.

Biz Başkonsolosluk olarak meslek eğitimini teşvik etmeye yönelik tüm faaliyetleri desteklemeye gayret ediyoruz. Zira bu alanda karşılıklı bir ihtiyaç olduğunu biliyoruz.

Hem gençlerin, gençlerimizin iş piyasasındaki fırsatlardan daha fazla istifade etmesi ve gelir açısından daha iyi şartlarda yaşamlarını idame ettirmelerini umuyoruz, hem de Almanya’nın vasıflı gençlere olan ihtiyacının bu ülkede doğmuş büyümüş gençlerle kapatmasını arzuluyoruz.

Ancak mevcut verilere baktığımızda da göçmenlerin meslek eğitimi alma oranının göçmen olmayan Almanlara göre daha düşük olduğunu gözlüyoruz.

Sevgili gençler,

Bugünkü faaliyet gerçekten ihtiyaç olduğu için düzenlenen bir faaliyet. Yaşadığınız ülkenin sizlere ihtiyacı var. Sizlerin de bu ülkede sağlanan imkânlardan faydalanmaya ihtiyacınız var.

Yakın gelecekte ailenizin, yakınlarınızın desteğiyle değil, kendi ayaklarınızın üzerinde kalacak ve hayata atılacaksınız. Belki yeni bir aile kurmak isteyeceksiniz.
Tabiatıyla geleceğinizi nasıl şekillendireceğinize sizler kendiniz karar vereceksiniz. Kendinizle ilgili en doğru kararları siz verirsiniz.

Ancak karar almadan önce bilgi sahibi olmak, imkanların neler olduğunu öğrenmek de son derece yararlı olur. Bizim geldiğimiz kültürdeki “meslek altın bileziktir” deyişi, bu güvenceyi ifade eder. Annelerinizden babalarınızdan bu deyişi işittiğinize eminim. Bizim arzumuz sizleri kolunda bu altın bileziklerle görmektir. Bu sizin güvenceniz olacaktır.

Yaşadığımız çağ uzmanlaşma çağıdır. Vasıflı olma, özel becerilerimizi ortaya koyma çağıdır. Hangi alan olursa olsun bir dalda ihtisas yapmak, deneyim kazanmak büyük avantaj sağlamaktadır. Bu durum Türkiye’de, Almanya’da da, Avrupa’nın başka ülkelerinde de böyledir.

Bizim arzumuz sizlerin mesleki eğitim imkanlarından en iyi şekilde yararlanmaları, bu imkânlardan yararlanırken çok dillilik, kültürler arası yetkinlik ve diğer özel yeteneklerinizi kendi yararınıza ve toplum yararına ortaya koymanızdır.

Son olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşemiz Belgin hanım da buradayken, aklınıza takılan konularda, Başkonsolosluğumuza da her zaman danışabileceğinizi belirtmek isterim. Bizzat gelme imkânınız olmasa dahi bir e-posta yoluyla bize ulaşmanız mümkün

Başta Sayın Bakan İrene Alt olmak üzere bugünkü etkinlikte yer alan değerli kişi ve kurumlara tekrar teşekkür ediyor, gençlerimize başarılar diliyor, içten sevgi ve selamlarımızı sunuyorum.