Türkiye Cumhuriyeti

Mainz Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Saarland 8. Türk Günü selamlama konuşması, 01.06.2013

Sayın Başbakan Annegret Kramp-Karrenbauer,
Sayın Milletvekili
Sayın Dernek Temsilcileri,
Sevgili Çocuklar, Sevgili Gençler,
Sevgili Anne Babalar,
Sevgili Öğretmenler,
Bir kez daha yeni bir Türk günü faaliyetinde sizlerle bir araya gelmekten duyduğum memnuniyeti dile getirmek istiyorum.Bugün burada sizlerle buluşmaktan mutluyum.
Mutluyum, çünkü bu etkinliği yerine getirirken, aynı zamanda 19 Mayıs, 23 Nisan gibi iki güzel bayramın coşkusunu yaşıyor ve yaşatıyorsunuz.
Dostluk parkında Türk Alman dostluğunu hissettiriyor ve paylaşıyorsunuz.
Bir taraftan ülkemizden getirdiğiniz kültürel zenginliklerimizi, coşkumuzu yaşatırken, diğer taraftan Saarbrücken’in, Saarland’ın çok kültürlü yaşamına renkler katıyorsunuz.
Tabii ki mutluluğumuzun önemli nedenlerinden biri de Sayın Başbakan Kramp-Karrenbauer’i burada sizinle iç içe görmek.
Son dönemde Saarland makamlarının bu şirin eyaletin çeşitli kentlerinde gerçekleştirilen etkinliklere üst düzeyde iştirak etmesi toplumumuzu sevindiriyor.

Benden önce söz alan konuşmacılar eğitimin önemi dil getirdi. Gerçekten de ne kadar vurgulansa azdır. Çocuklarımızın genel eğitim düzeyini yükseltmemiz, ayrıca mesleki eğitimin yanısıra anadil eğitimini teşvik etmemiz gerekiyor. Toplumumuzun gündeminde siyasi katılım,çifte vatandaşlık, koruyucu ailelik gibi önemli konular da var.
Bunlar ve bu tür konular için kapımız her zaman açık, özellikle de Çarşamba günleri “Bir fincan kahve” programını başlattık. Sizler gelemeseniz dahi, derneklerimizde gençler ve aileler bizim düzenlediğimiz toplantılara katılabilir.
Etkinliğin düzenlenmesinde katkısı olan tüm şahıs ve kuruluşlara, öğretmenlerimize ve çocuklarımıza teşekkürlerimi, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.