Türkiye Cumhuriyeti

Mainz Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Faszination Turkei -Mainz Frankfurter Hof'da düzenlenen tanıtım etkinliği, 05.05.2013

Değerli konuklar hoş geldiniz.

Türkiye ile Almanya arasındaki güzel buluşmalara bir yenisini eklemek istediğimiz için, ve sizlerle bir arada olmak amacıyla toplanmış bulunuyoruz.

Bizleri yalnız bırakmayıp, Pazar akşamınızı ayırdığınız için teşekkür ediyorum.
Yaklaşık üç seneden bu yana Mainz’da ikamet eden bir Türk olarak ve belki de Almanya’da çok daha uzun sürelerdir yaşayan insanlarımız adına şunu eklemek istiyorum.

Biz Türkler hem yaşadığımız, hem de geldiğimiz yerlere tutkuyla gönülden bağlanırız.
Gölgesi Ren nehrine yansıyan bulutlara da ; Kızılırmak’tan, Sakarya’dan Fırat’tan akan suyun sesine de hayranlık duyarız.

Türkiye’ye gittiğimizde Almanya’yı, Almanya’ya geldiğimizde Türkiye’yi özleriz.
Ve bu duygular insana mahsus duygulardır. Ülkemizde yerleşmiş olan onbinlerce Almanın da benzer duyguları paylaştığına eminiz.

Tınılarımız, klasikten moderne, pop müziğinden sanat müziğine kadar Anadolu’yuı yansıtır. Doğusuyla, batısıyla, kuzeyiyle güneyiyle Anadolu’nun çeşitliliğini hissedersiniz.
Çünkü, yöresi neresi olsun aynı türküyle göz yaşı dökenlerin, aynı türküyle düğün yapanların, çoşkularını ve özlemlerini gizlemeyenlerin ülkesidir Türkiye.

Bu akşam bu özlem ve çoşkumuzu sizinle paylaşmaktan gurur duyuyorum.
Sözlerime son verirken bu akşamki organizasyonda emeği geçen mesai arkadaşlarıma, ülkemizden gelen değerli sanatçılara ve evsahipliği yapan Frankfurter Hof Mainz’a teşekkür ediyorum.
Bu çerçevede, bu akşamki etkinliğe desteklerini esirgemeyen Airport Otel’in sahibi Sayın Safi Erbaş’a, Doğan Market’in sahibi Sayın Hasan Doğan’a, ENSE şirketler grubu sahibi Sayın Ender Önder’e, Sarar İzolasyon Malzemeleri şirketin sahibi Sayın Yüksel Sarar’a, Yücel Elektro şirketin sahibi Sayın Mehmet Yücel’e ve TOBA şirketin sahibi İsmail Torun’a ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum.

Son olarak aramızda bulunan Türk ve Alman basın mensuplarına da teşekkür ediyor, hepinize iyi eğlenceler diliyorum.