Türkiye Cumhuriyeti

Mainz Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Homburg Lale Bahçesinin açılışı , 20.04.2013

Değerli vatandaşlar,
Değerli Alman dostlar,
Lale bahçesinin açılışı ve Türk haftasının başlangıcı vesilesiyle Homburg’ta bulunmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Bu Homburg’a ilk gelişim değil. Bu tür güzel faaliyetler için sıkça geliyorum. Önümüzdeki hafta da kent merkezinde 23 Nisan’ı kutlayacağız.

Homburg güzel bir şehir. İnsanıyla, doğasıyla şirin bir kent. Ancak bunların da ötesinde, kent yönetiminin burada yaşayan insanımızla, Homburg Türk Veliler Birliği tesis ettiği ilişkiler bakımından da başka şehirlere örnek teşkil eden bir kent.
Homburg’taki bu güzel ortam sayesinde gerçekleştirilen ortak faaliyetler, ülkemizle Saarland arasında gelişen ilişkilere de katkı sağlıyor.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta Saarbrücken’de Başbakan Yardımcısı Heiko Maas’la ortak bir faaliyette yer aldık. Bugün Saarland Avrupa işleri Bakanı Stephan Toscani, burada hazır bulunuşuyla bizleri onurlandırdı. Belediye Başkanı Shcöner, bizlerden biri gibi her vesileyle aramızda yer alıyor. Saarland’la ülkemiz arasındaki ilişkiler son bir yıldan beri hızla ilerlemektedir.

Geçenlerde Rhein Pfalz gazetesi lalenin neyi simgelediğine ilişkin bir soru yöneltti. Lale’nin herkes için farklı bir anlamı vardır. Kimine göre ölümsüz aşkı temsil eder. Bana göre Türkiye ile Avrupa arasındaki etkileşimi temsil etmektedir. Bugün burada Türkiye ile Alamnya arsındaki dostluğu simgelemektedir. Laleler boy verince bu güzel şehre farklı renkler katacaktır.
Sevgi ve saygılarımı sunuyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum.