Türkiye Cumhuriyeti

Mainz Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Saarland Mesleki Eğitim Fuarı, 28.11.2012

Öncelikle Sayın Başkan Heidrun Schulz ve tüm katılımcılara selamlarımı sunuyorum.

Kendilerine ve bugünkü toplantının düzenlenmesinde emeği geçen ve bana da hitap etme fırsatı veren yetkililere teşekkür ediyorum.

Federal Çalışma RLP/Saarland Bölge Müdürlüğünün aktif tutumu sayesinde meslek eğitimi Başkonsolosluğumuzun Saarland eyaletinde dâhil olduğu işbirliği konularından birini oluşturmaktadır.

Ajansın geçtiğimiz yıl Türkiye ile Almanya arasında imzalanan işgücü anlaşmasının 50. Yıldönümü olması nedeniyle düzenlediği faaliyet de bu verimli yaklaşımının göstergesini teşkil etmiştir.

Bugün gerçekleştirilecek etkinlikler dizisi marjında, öğleden sonra, Türk toplumu bünyesindeki multiplikatörlere yönelik olarak yapılacak toplantı da belki de format bakımından Almanya çapında bir ilki teşkil etmektedir.

Hedef hem gençlere, hem de ailelere bu konuda daha iyi bilgi akışının sağlanmasıdır. Önlerindeki imkânlardan ve haklarından yararlanmaları konularında teşvik edilmeleridir.

Almanya’da ve Saarland’da çok çeşitli meslekler öğretilmekte olup çalışan ve gayret edenin yararlanabileceği imkânlar mevcuttur.

Arzumuz gençlerimizin bu imkânlardan en iyi şekilde yararlanmaları, bu imkânlardan yararlanırken diğer taraftan çok dillilik, kültürler arası yetkinlik ve diğer özel yeteneklerini de Saarland eyaleti yararına ortaya koyabilmelerdir.

Zira nihai amaç göçmeniyle, yerlisiyle Saarland’da yaşayan insanların, Saarland ekonomisini el ele ve bir arada daha da ileriye götürmeleri, meydana gelecek refah artışından birlikte yararlanmalarıdır.

Başarılı, verimli ve bilgilendirici bir gün diliyor, dinlediğiniz için teşekkür ediyoruım.