Türkiye Cumhuriyeti

Mainz Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

10 Kasım Atatürk'ü Anma Töreni, 10.11.2012

Sevgili Çocuklar, Değerli Anne Babalar, Değerli Dernek Temsilcileri, Değerli Çalışma Arkadaşlarım, Değerli Öğretmenler

Bir 10 Kasım Atatürkümüzü anma töreninde daha beraberiz. Bu törene katılımınız için her birinize ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum.
Atatürkümüz geride bıraktığı eserleriyle milletimizin kalbinde hiç bitmeyecek bir sevgiye imza atmıştır.
Bu nedenle de ebediyete kadar bu milletin kalbinde yaşayacaktır.
Atatürk’ün tüm güçlüklere rağmen zaferle sonuçlandırdığı Kurtuluş Savaşı, tarih sayfalarında milletimizin şanlı bir destanı olarak yerini almış ve O’nun ülkemiz için hayal ettiği aydınlık geleceğin ilk adımını oluşturmuştur.
Atatürk milletimizin ortak değeridir. Her türlü dar bakış açısının üzerindedir.
Attığı temeller doğrultusunda kurulan Cumhuriyetimiz, onun ortaya koyduğu hedefleri yakalama yönünde ilerlemektedir.
“Gazi Mustafa Kemal’in; ‘Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir, benim fikirlerimi, duygularımı anlıyor ve hissediyorsanız bu kâfidir ’sözlerini ben bu törende hazır bulunan çocuklarımız bakımdan değerlendirmek istiyorum.

Zira Atatürk’ün bize bıraktığı miraslardan biri geleceğimizi de yüksek amaçlar doğrultusunda şekillendirmek, belirlediğimiz hedefler temelinde özgüvenle ve kararlılıkla mücadeleye devam etmektir.
Burada birazdan şiirler okuyacak plan güzel çocuklarımız ve onların arkadaşları dolayısıyla, biz geleceğe de güvenle bakıyoruz.
Almanya’daki çocuklarımız Almanya’daki toplumumuzun geleceğidir.
Sevgili çocuklar biz büyükleriniz geçmişe nasıl gururla bakıyor isek, geleceğimize de, sizin sayenizde, güven ve umutla bakıyoruz.
Siz de kendinize güven duyunuz. Kendinize yüksek hedefler belirleyiniz ve bu hedeflere ulaşmaktan hiçbir zaman vazgeçmeyiniz.
Karşınıza çıkan tüm zorlukların üstesinden gelebilirsiniz. Çünkü sizler Atatürk gibi büyük dehalar, büyük liderler yetiştiren bu yüce milletin çocuklarısınız.
Bu düşüncelerle, aramızdan ayrılışının 74. Yıldönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve mücadele arkadaşlarını, tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.
Aziz ruhları şad olsun.