Türkiye Cumhuriyeti

Mainz Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Kaiserslautern Türkiye Festivali , 12.10.2012

Sayın Belediye Başkanı Dr. Susanne Wimmer Leonhardt,
Değerli Hanımefendiler ve Beyefendiler,

Kaiserslautern Türkiye Festivali açılışına katılmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Bu şehrin güzide Belediyesi ve bu şehirde yer alan aktif sivil toplum kuruluşları sayesinde Rheinland-Pfalz’da göreve başladığımdan bu yana sıkça bu güzel kenti ziyaret etme imkânım oldu ve her seferinde Kaiserslauternlilerin sıcak ve samimi misafirperverlikleriyle karşılaştım. Dolayısıyla, önemli olan havanın durumu değil, sizlerin Kaiserslauternlilerin sıcak kalbi ve evsahipliğidir.

Bugünkü etkinlik ve son bir buçuk yıldır bu kentte düzenlenen diğer faaliyetler Türkiye ile Almanya arasındaki sağlam köprülerden birisinin de Kaiserslauternlı olduğu göstergesidir. Bu kapsamda, bu meydanda gördüğümüz, diğer dünya kentlerinin yönünü gösteren oklar Kaiserslautern’in uluslarası dünyaya ve başka kültürlere açık nilteiğini de ortaya koymaktadır. Bu fırsattan istidadeyle o okların arasnda İStnabul’u veya Ankara’yı da görmeyi arzuladığımızı belirtmek istiyorum.

Başta Belediye olmak üzere Akademik Eğitim Merkezine, Akademik Diyalog derneğine ve İnterkültürel Kadın Derneği Orkide’ye etkinliğin düzenlemesindeki katkıları nedeniyle huzurlarınızda teşekkür ediyorum.