Türkiye Cumhuriyeti

Mainz Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

LUDWİGSHAFEN AM RHEIN YÜKSEOKULU/ÜNİVERSİTESİ İLE TÜRK ALMAN İŞVERENLER DERNEĞİ ARASINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ PROJESİ , 30.08.2012

LUDWİGSHAFEN AM RHEIN YÜKSEOKULU İLE TÜRK ALMAN İŞVERENLER DERNEĞİ ARASINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ PROJESİ İMZA TÖRENİNDE HAZIR BULUNMAKTAN MEMNUNİYET DUYMAKTAYIM.

BURADA BULUNMAMIM AMACI DEĞERLİ VELİLERi ÇOCUKLARIMIZI BU RPOJEYE KATILMAYA TEŞVİK ETMELERİ YÖNÜNDE ÇAĞRIDA BULUNMAK VE DİĞER KENTLERDEKİ TÜRK KÖKENLİ DİĞER SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINI BENZER PROJELER GELİŞTİRMEYE DAVET ETMEKTİR.

ZİRA BU TÜR PROJELER HEM ÇOCUKLARIMIZIN İLERİDEKİ TAHSİL HAYATLARI HAKKINDA KARAR VERMELERİNİ KOLAYLAŞTIRACAK, HEM DE ONLARI ÜNİVERSİTE ÖĞRENİMİ BAKIMINDAN TEŞVİK EDECEKTİR.

DİĞER YANDAN, BU PROJENİNİN FAYDALARINI GÖÇMEN TOPLUMUYLA SINIRLAMAK DA TABİATIYLA DOĞRU OLMAYACAKTIR. BU TÜR PROJELER SAYESİNDE ÇOK DİLLİ, ÇOK YETENEKLİ VE BAŞKA KÜLTÜRLERE DE AÇIK EĞİTİMLİ VE DİNAMİK NESİLLER ALMAN TEKNOLOJİ, BİLİM, İSTİHDAM DÜNYASINA YENİ BİR ENERJİ KATMIŞ OLACAKTIR.

BU AÇIDAN BAKILDIĞINDA DA PROJENİN,ORTA VE UZUN VADEDEKİ YARARLARI MALİYETİNİ KAT KAT AŞACAK NİTELİKTEDİR.

ESASEN SON YILLARDA RLP EYALETİNDE ÜNİVERSİTEYE DEVAM EDEN TÜRK/TÜRK KÖKENLİLERİN SAYISI HIZLA ÇOĞALMIŞTIR.BU HIZLANIŞA YENİ BİR İVME KAZANDIRMAK BAKIMINDAN DA BU PROJEYİ DESTEKLEMEKTEYİZ.

BURADA HAZIR BULUNAN BASIN MENSUPLARININ ROLÜNÜN ÖNEMİNİ DE BU VESİLEYLE VURGULAMAK İSTİYORUM. PROJE HAKKINDA TOPLUMU BİLGİ SAHİBİ KILMA KONUSUNDA KENDİLERİNE ÖNEMLİ BİR ROL DÜŞÜYOR.

SON OLARAK, SAYIN DEKANI VE TDU-PFALZ DERNEĞİNİ TEBRİK EDİYOR, HAYIRLI OLSUN DİYORUM.