Türkiye Cumhuriyeti

Mainz Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

TGM Mainz lise mezunlarını ödüllendirme töreni -19 Mayıs, 19.05.2012

Neşet beyin şahsında Mainz Türk Toplumu derneğine bu organizasyonu gerçekleştirdiği ve başarılı gençlerimizle böyle anlamlı bir günde buluşma imkanı sağladığı için teşekkür ediyorum. Liseyi bitiren gençlerimizin bu coşkusuna ortak olmak bana heyecan veriyor.

Törene maddi- manevi katkıda bulunan tüm kurum ve şahıslara, çocuklarımıza, onların ailelerine ve öğretmenlerine selamlarımı sunuyorum.

Anadil eğitimi ve Türkçe'nin yabancı dil olarak eğitimi konusunda dile getirdiğiniz hususları önemsiyorum. Bunlar Alman siyasi makamları nezdinde de dile getirdiğinize inanıyorum.

Bu gençlerimiz üniversite tahsillerini yüksek tahsillerini de yapacaklar ve kimliklerinden gurur duyan bireyler olarak yüksek konumlara geleceklerdir.

Diğer taraftan bugün 19 Mayıs. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Fpor bayramınız kutlu olsun. Atatürk başta olmak üzere, Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını rahmet, saygı ve şükranla anıyoruz. 19 Mayıs 1919, insanımızın tüm zorluklara rağmen kararlılıkla mücadeleye başladığı zaman her türlü zorluğun üstesinden gelebileceği gösteren bir tarihtir.

Almanya’daki toplumumuz da yarım asır önce göçtüğü bu ülkede, bir yandan alın teriyle ekmeğini kazanırken, bir yandan da karşısına çıkan zorlukları aşarak önemli konumlara gelebilmiştir. Ancak, artık başarılması gereken başka hedeflere doğru da yönelmeliyiz.

Bunların başında toplumumuzun artık yaşadığı kentte, eyalette ve federal düzeyde karar alma ve yönetim sürecine dahil olması gelmektedir.

Bunun yolu da gençlerimizin eğitiminden ve tahsilli gençlerimizin Almanya’daki siyasetle ilgilenmeye teşvik edilmeye devam etmesinden geçmektedir.

Hangi partiden olursa olsun, kent meclislerinde, eyalet meclislerinde ve federal mecliste toplumumuzun temsilinin layıkıyla sağlanması, Almanya’nın da yararına olacaktır.

Ben bu düşüncelerle konuşmama son verirken, gençlerimizi bir kez daha kutluyor, sevgilerimi sunuyorum