Türkiye Cumhuriyeti

Mainz Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

7. Saarland Türk Günü konuşması -19 Mayıs , 19.05.2012

Sayın Belediye Başkanı Britz,
Sayın Uyum Sorumlusu Schafer
Sevgili vatandaşlar,
Saarland 7. Türk Günü organizasyon komitesine ve Başkanı Yusuf Uyanık’a e bana bu imkânı sağladığı için teşekkür ediyorum.
Etkinliğin gerçekleşmesine maddi ve manevi katkıda bulunan tüm kurum ve şahıslara, çocuklarımıza, onların ailelerine ve öğretmenlerine de teşekkür ediyorum.
Burada hazır bulunan sizlere, değerli vatandaşlarıma ve Alman dostlarımıza en samimi duygularımla selamlarımı sunuyorum.
Saarland Türk gününü ve aynı zamanda 19 Mayıs gençlik ve spor bayramınızı kutluyorum.
19 Mayıs 1919, insanımızın tüm zorluklara rağmen kararlılıkla mücadeleye başladığı bir gündür. İnsanımızın, her türlü zorluğun üstesinden gelebileceğini gösteren bir tarihtir.
Almanya’daki toplumumuz da yarım asır önce göçtüğü bu ülkede, bir yandan alınteriyle ekmeğini kazanırken, bir yandan da karşısına çıkan zorlukları aşarak önemli konumlara gelebilmiştir. Ancak, artık başarılması gereken başka hedeflere doğru da yönelmeliyiz.
Bunların başında toplumumuzun artık yaşadığı kentte, eyalette ve federal düzeyde karar alma ve yönetim sürecine dahil olması gelmektedir.
Bunun yolu da gençlerimizin eğitiminden ve tahsilli gençlerimizin Almanya’daki siyasetle ilgilenmeye teşvik edilmesinden geçmektedir.
Hangi partiden olursa olsun, kent meclislerinde, eyalet meclislerinde ve federal mecliste toplumumuzun temsilinin layıkıyla sağlanması, Almanya’nın da yararına olacaktır.
Bu düşüncelerle, nice bayramlarda ve şölenlerde buluşmak ümidiyle bir kez daha içten sevgilerimi sunuyorum.