Türkiye Cumhuriyeti

Mainz Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Homburg şehir meydanında 23 Nisan şenliği , 28.04.2012

Sayın Başbakan Annegret Kramp-Karrenbauer
Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı Karlheinz Schöner
Sayın Belediye yetkilileri
Homburg Türk Veliler Birliğinin değerli temsilcileri
Sevgili çocuklar , sevgili anne ve babalar
Ben de öncelikle Saarland eyaletinde böyle bir törende sizlerle bir arada bulunmaktan dolayı duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim.
Davetlerinden dolayı Homburg Belediyesine ve Homburg Türk Veliler Briliğine teşekkür ederim. Geçtimiz yıl Homburg Veliler Birliğinin 10.yıldönümü kutlamalarında da Sayın Belediye Başkanıyla ve sizlerle bir arada bulunmaktan memnuniyet duymuştum
Bugünkü kutlamalarda Sayın Başbakanın bulunması memnuniyet vericidir.
Hangi kökenden olursa olsun, çocukların ve insanların sevincine ortak olmak gurur duyulacak bir davranış tarzıdır.

23 Nisan kutlamaları TBMM’nin açılış günü olması vesilesiyle hem demokratik değerlerin, hem de Atatürk tarafından çocuklarımıza hediye edilmesi bakımından geleceğe olan, dünya barışına olan inancımızın ortaya konulması bakımından önemlidir.

Bu kutlamalar her geçen yıl dünya çapında daha da yaygınlaşmaktadır.
Bu kutlamalara bugün en üst düzeyde evsahipliği yaparak Saarland Eyaleti ve Homburg Belediyesi de aynı yüksek ideallere ortak olmuştur.

Umudumuz ve inancınımız çocuklarımızın, gelecek nesillerin nerede yaşasınlarsa yaşasınlar daha müreffeh daha barışçıl daha huzurlu bir dünyada yaşamalarıdır.
Bunun için Homburg’taki çocuklarımızın ve gençlerimİzin de özgüvenli , iyi eğitimli ve yaşadıkları topluma yararlı bireyler olarak yetişmelerini teşvik eden faaliyetleri desteklemeye devam edeceğiz. Homburg Veliler Birliğinin bu amaçla Homburg Beleediyesi ve Saarland’ın diğer resmi makamlarıyla eşgüdüm halinde düzenlediği etkinlikler takdire şayandır. Bugün olduğu gibi, bu faaliyetlere maddi ve manevi destek veren kuruluşları da tebrik ediyoruz.
23 Nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramınızı kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyor, dinlediğiniz için hepinize teşekkür ediyorum.