Türkiye Cumhuriyeti

Mainz Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Atatürk'ün 1917 yılında ziyaret ettiği Bad kreuznach Atatürk Salonunda Yapılan Konuşma, 10.11.2011

Sayın Belediye Başkanı Dr. Kaster Maurer,
Saygıdeğer konuklar,
Sayın Dernek Başkanları,
Değerli öğretmenlerimiz,
Sevgili çocuklar,

Kurtuluş savaşımızın başkahramanı ve Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Atatürk’ü, ölümünden 73 yıl sonra, 1917 yılında ziyaret etmiş olduğu mekanda, saygı ve minnetle anıyoruz.
Ulusumuz böyle bir lidere sahip olduğu için onur duymaktadır. Atatürk milletimizin ortak değeridir ve hep öyle kalacaktır.
Barışçı kimliği, dünya gerçeklerini iyi bilmesi ve insani değerlere verdiği önem ile Atatürk aynı zamanda dünyanın saygın liderlerinden biri olmuştur.
Atatürk, geçmişte olduğu gibi bugün de fikir ve ilkeleriyle, sadece Türk ulusuna değil, geniş bir coğrafyada yaşayan halklara ışık tutmaya devam etmektedir.

Değerli konuklar,

Bir araya gelişimizi fırsat bilerek, huzurunuzda, salonun açılışında ve muhafazasında emeği geçen tüm yetkililere teşekkür etmek istiyorum.

Zira, bu mekan Atatürk’ün manevi hatırası temelinde Türk -Alman dostluğunu sembolize etmesi açısından büyük değer taşımakta ve gelecekte de bu hatırayı ve dostluğu yaşatmak adına muhafazası ayrı bir önem arzetmektedir.

Kısa bir süre önce tanışma şansına sahip olduğum Sayın Belediye Başkanına da, bugün aramızda bulunmasından ve bir konuşma lütfedecek olmasından dolayı teşekkür ediyorum. Kendisinin bu törene katılımı, Atatürk’ün manevi hatırası bakımından olduğu kadar, görev bölgemizdeki Türk toplumu açısından da önem taşımaktadır.

Değerli konuklar;

Türkçeyi ve Almancayı çok iyi düzeyde konuşan öğrencilerimizin, Atatürk’ün ziyaretinden neredeyse bir asır sonra bu mekandaki etkinliğe iki dillik konusunda kaleme aldıkları kompozisyonlarıyla katılarak, Türk-Alman dostluğuna ayrı bir boyut kattıklarını düşünüyorum. Bu katkılarını, hayat boyu başarı göstereceklerine dair bir gösterge olarak değerlendiriyorum.

Bu duygularla, Sayın Belediye Başkanının konuşması ve ardından da öğrencilerimizin şiirleriyle ve kompozisyon yarışmasının ödüllerinin takdimiyle devam edecek olan programımıza geçmeden önce, törenimize katıldığınız için hepinize teşekkür ediyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.