Türkiye Cumhuriyeti

Mainz Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Neunkirchen Belediyesi Sergi Acilisi, 01.09.2011

Sayin Belediye Başkanı Bay Jürgen FRIED
SaygıdeğerBelediye üyeleri
Saygıdeğer hanımefendiler ve beyefendiler,

Öncelikle,tarihi, kültürel, ve doğal güzellikler açısından zengin bir şehir olanNeunkirchen’de bulunmaktan duyduğum memnuniyeti dile getirmek istiyorum.

Şehre yaptığım bu ilk ziyaretinTürkiye’den Almanya’ya göçün 50. Yılı nedeniyle düzenlenen etkinliğe tesadüf etmesi bana ayrıca mutluluk vermektedir.

Türkiye ile Almanya arasında işgücüanlaşmasının imzalandığı 1961 yılından günümüze yaşananların ana merkezinde insan vardır.

1961’den bu yana Türkiye’den gelen insanlar beraberlerinde; değerlerini ve umutlarını da getirmişlerdir.

Bu insanlar aradan geçen süre zarfında biryandan Almanya gibi bir refah toplumunun sağladığı imkânlara kavuşmuş, diğeryandan da hem Almanya’nın hem de Türkiye’nin gönencine önemli katkılarda bulunmuştur.

Almanya"daki Türkler iki ülke arasındaki sağlam dostluk köprüsünün temelleridir. Bu köprünün bir bacağının da Neunkirchen’de atılı olduğunu bugünkü faaliyet sayesinde memnuniyetle görüyoruz.

Bu şehirdeki, karşılıklı kabullenme olgusunun ve göçmenlere istendikleri duygusunun verilmiş olmasının buradaki olumlu atmosferde önemli bir payının bulunduğunu düşünüyorum.Zira uyum ve kabullenmenin karşılıklıolması gerekmektedir.

Farklılıklarımız zenginlik olarak algılanmayadevam edildikçe, bizi daha parlak bir gelecek beklemektedir.

Sayın Belediye Başkanına, Neunkirchen Belediyesi yetkililerine, bugünkü sergide ve diğer faaliyetlerde emeği geçen tüm kişilere teşekkür ediyorum.