Türkiye Cumhuriyeti

Mainz Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

“yurtdışı Seçmen Kütüğü“ne Kayıt Işlemleri Hakkında Duyuru , 06.02.2014

YURTDIŞI SEÇMEN KÜTÜĞÜNE KAYIT İŞLEMLERİ HAKKINDA DUYURU

1.Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi,  Genel Seçimler ve Referandumlarda oy kullanabilmesi için “Yurtdışı Seçmen Kütüğü“ne kayıtlı olmaları gerekmektedir. Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın aşağıda belirten internet adresinden Yurtdışı Seçmen Kütüğü‘ne kayıtlı olunup olunmadığının kontrol edilmesi mümkündür:

 https://www.ysk.gov.tr/ysk/YdSecmen/YdSecmen.html

2.Yurtdışı Seçmen Kütüğü’nde kayıtlı olmayan vatandaşlarımızın T.C. kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanı veya pasaportları ile birlikte Başkonsolosluğumuza şahsen müracaatla ‘’Adres Beyan Formu’’ doldurarak Yurtdışı Seçmen Kütüğü‘ne kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir. Mavi Kartlı vatandaşlarımız ise oy kullanamamaktadır.

3.Adres beyanının posta yoluyla yapılması da mümkün olup, konu hakkında gerekli bilgi, açıklama ve Adres Beyan Formu (Form B)  T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün aşağıda adresi verilen internet sayfasında yer almakta olup, formun indirilip doldurulması gerekmektedir. Adres Beyan Formuna,  beyanda bulunulan kişilerin nüfus cüzdanlarının önlü/arkalı fotokopisi veya pasaportlarının fotokopilerini eklenmesi ve bağlı olduğunuz Başkonsolosluğa taahhütlü posta veya kargo yoluyla gönderilmesi  icap etmektedir.

Adres beyanının postayla nasıl yapılacağı konusunda açıklamalar için:

http://www.nvi.gov.tr/Files/File/AKS/Formlar/FORMB-ARKASAYFA.pdf

Adres Beyan Formunu indirmek (Form B) için:

http://www.nvi.gov.tr/Files/File/AKS/Formlar/FormB_onsayfa.pdf

Saygıyla duyurulur.