Türkiye Cumhuriyeti

Mainz Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

"19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı" Vesilesiyle Sayın Başkonsolosumuzun Mesajı , 18.05.2011

T.C.

MAİNZ BAŞKONSOLOSLUĞU

Sayı: 2011/17
Tarih: 19 Mayıs 2011


            Başkonsolos Aslan Alper Yüksel’in “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı”  mesajı aşağıda sunulmuştur.   

19 Mayıs 1919, tarihte, Türk insanının tüm zorluklara rağmen kararlılıkla  mücadeleye başladığı bir gün olarak yer almaktadır. Başarıyla sonuçlanan bu mücadele sonrasında “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanan bu günden, gençlerimizin alması gereken ilham,  koşullar ne olursa olsun, her türlü zorluğun üstesinden gelinebileceği ve başarıya ulaşılabileceğidir.

Bu duygulardan hareketle, görev bölgemizin çeşitli yerlerinde kutlama etkinlikleri düzenlenmektedir Etkinlikler, yarınlar için umudumuz olan çocuklarımız ve gençlerimizin kimlik, birliktelik ve dayanışma duygularını pekiştirmekte, böylece toplumumuza kuvvet vermektedir. Bu faaliyetleri düzenleyen derneklere ve mensuplarına teşekkür ederim.

Dikkat çekici bir diğer husus bu tür etkinliklere katılan Alman dostlarımızın sayısının gittikçe artmasıdır.  Sivil toplum kuruluşlarının faaliyetleri önyargıların giderilmesi,  toplumlar arasındaki dostluk köprülerinin sağlamlaştırılması, çeşitlilik ve çoğulculuğun öneminin daha iyi anlaşılması bakımından kilit önem taşımaktadır.     

Rheinland-Pfalz ve Saarland eyaletlerinde artık gelenekselleşmiş bir şenlik haline dönüşen ve çok sayıda derneğin katılımıyla gerçekleşen Türk Günü etkinlikleri bu yıl da Başkonsolosluğumuzun desteği ile, sivil toplumumuz tarafından gerçekleştirilecektir.

29 Mayıs günü Völklingen’de (Saarland)  düzenlenecek “Türk Günü”  ile 5 Haziran’da Ludwigshafen’da (Rheinland Pfalz) düzenlenecek “Türk-Alman Günü” şenliklerine geniş bir katılım sağlanmasını umuyoruz.

Rheinland-Pfalz Eyaletinde hem Türkiye’den Almanya’ya göçün 50. yılına atıfla, hem de milli coşkularımızı içe dönük değil, dışa açık bir şekilde özgüvenle yaşamak ve paylaşmak adına bu yıl ismi “Türk-Alman Günü” olarak değiştirilen etkinliğe geniş bir katılım beklenmektedir.

Rheinland Pfalz ve Saarland Eyaletlerinde yaşayan, başta gençlerimiz olmak üzere,  tüm toplumumuzun bayramını içten dileklerimle kutlar, saygı ve sevgilerimi sunarım.  

                                                                                  Aslan Alper Yüksel

Başkonsolos”