Türkiye Cumhuriyeti

Mainz Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

E-devlet Kapısı Şifreleri , 22.02.2011

Tarih: 22.02.2011

Sayı: 2011/5

          Vatandaşlarımızın çeşitli kamu hizmetlerine www.turkiye.gov.tr adresinden veya cep telefonlarından elektronik ortamda ulaşmalarını sağlayan e-Devlet Kapısı için şifrelerin dağıtımı yurtiçinde PTT şubelerinde, yurtdışında da dış temsilciliklerimizce yapılacaktır.

          Bu amaçla, şifrelerin üretim ve dağıtımını yürüten Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş.’yle Bakanlığımız arasında imzalanan Protokol çerçevesinde, yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları ve 5901 Sayılı Kanunun 28. Maddesi uyarınca izin almak suretiyle vatandaşlıktan çıkan kişiler yurtdışındaki temsilciliklerimizden alacakları şifreleri kullanarak e-devlet kapısı projesi kapsamındaki hizmetlerden yararlanabileceklerdir.

          Şifre dağıtımında Türk vatandaşları için T.C. kimlik numarası, 5901 Sayılı Kanunun 28. Maddesi uyarınca izin almak suretiyle vatandaşlıktan çıkan kişiler içinse eski T.C. kimlik numaraları kullanılarak sorgulama yapılabilecektir. Dolayısıyla, şifre almak isteyen kimselerin, geçerli veya eski T.C. kimlik numaralarını gösteren bir belgeyle başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

          E-devlet şifrelerinin yurtdışında dağıtımına, açılışı Sayın Başbakan tarafından 28 Şubat 2011 günü yapılacak olan CeBIT Uluslararası Bilişim Fuarı’nda yer alacak Türksat standında başlanacaktır. Anılan fuarla eş zamanlı olarak, pilot bölge olarak belirlenen Almanya’daki temsilciliklerimizde 1 Mart 2010 tarihinde ve diğer tüm dış temsilciliklerimizde de 15 Mart tarihinde şifre zarfı dağıtımına başlanması öngörülmektedir.

          Bilgi edinilmesi saygıyla rica olunur.