Türkiye Cumhuriyeti

Mainz Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

''sağlık, Kültür Ve İnsan Bedeni'' Konulu Uluslararası Sempozyum , 13.09.2010

17-19 Eylül 2010 tarihleri arasında Mainz şehrindeki Johannes Gutenberg Üniversitesi'nde “Sağlık, Kültür ve İnsan Bedeni” başlığı altında uluslararası bir sempozyum düzenlenecektir. Mainz Tıp Fakültesi Tarih, Teori ve Tıp Etiği Enstitüsü’den  Dr. İlhan İlkılıç’ın   düzenleyicisi olduğu sempozyum  kapsamında çok sayıda  Türk ve Alman  bilim adamı ve akademisyen  ile diğer bazı ülkelerden katılımcılar  tıp tarihi,  epidomoloji ve tıbbi alanda etik yaklaşımlarla ilgili çeşitli konuları  değişik  bakış açılarından  ele alacaktır. 

İkili ilişkilerin bilimsel alanda da gelişmişliğini ve Almanya’daki Türklerin bilim hayatına katkılarını ortaya koyacak olması bakımından Başkonsolosluğumuz tarafından da desteklenen sempozyumun himayesini Federal Göç, Mülteciler ve Uyumdan Sorumlu Bakan Prof. Dr. Maria Böhmer  üstlenmiştir. 

Sempozyuma ülkemizin çeşitli üniversitelerinden İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet dahil 15  Profesör ve/veya Doktor, Almanya’daki çeşitli üniversitelerden yaklaşık 30 civarında bilim adamı ile ABD, Avusturya, Hollanda Hindistan, Polonya gibi ülkelerden  öğretim görevlileri katılacak olup,  etkinlikte 50 kadar  akademisyenin konuşma yapması  öngörülmektedir.