Neuwied şehrinde 23 Nisan Kutlaması

Aslan Alper Yüksel 03.05.2014

Kültürel tarihi itibariyle bir hoşgörü ve çeşitlilik şehri olan Neuwied’de bulunmaktan dolayı duyduğum memnuniyeti dile getirmek istiyorum.

Sayın Bakan Irene Alt’ı, Sayın Belediye Başkanı Nikolas Roth’u, Sayın Milletvekilerini, Türk-Alman Dostluk Derneği yönetici ve mensuplarını, toplumumuzun değerli üyelerini, ve tüm Neuwiedlileri selamlıyorum. Daha da önemlisi geleceğimizin ışığı olan, barış ve dostluğun teminatı olan Neuwiedli tüm çocukları sevgiyle kucaklıyorum.

Onlara, hangi dili konuşursa konuşsunlar, bize sevgiyi ve umudu hatırlatıkları için teşekkür ediyorum. Ben kısaca 23 Nisan’ın bizim için ifade ettiği anlama değinmek istiyorum.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara hediye ettiği 23 Nisan’ın bizim açımızdan temsil ettiği ettiği değerler evrenseldir. Bu değerler öncelike milli egemenlik temelinde yeşeren demokrasi ve özgürlüklere ilişkindir. Ama aynı zamanda cıvıl cıvıl sevgi, içten bir dostluk ve kuvvetli bir umut ortamıyla ilgilidir. Yurtta sulh, cihanda sulhtur.

Rengi, inancı, kültürü, milliyeti ne olursa olsun çocuklar arasında saygının ve sevginin aşılanması, dostluk ve arkadaşlık ilişkilerine vurgu yapılması, husumetlerin geçmişte bırakılıp, geleceği birlikte şekillendirme iradesinin ortaya konulmasıdır.

Bu bağlamda Türkiye’nin değişik şehirlerinde her yıl düzenlenen ve 50 den fazla ülkeden gelen çocukların iştirak ettiği TRT uluslarası çocuk şenliğinde olduğu aynı ideallerin bugün Neuwied’de de yaşatıldığını görmek biz Türkler açısından özellikle sevindiricidir.

Sözlerime son verirken, geçtiğimiz hafta çocuklarımızın Mainz’daki makamına oturmasını kabul eden Sayın Bakan Alt’a tekrar teşekkürlerimi sunuyor, bugün Neuwied’de bu ortamı sağlayan Değerli Belediye Başkanı Roth’a, Türk –Alman Dostluk Derneği Başkan ve üyelerine bir kez daha teşekkür ediyor, çocuklarımızın bayramını sevgiyle kutluyorum.

Son olarak, Belediye Başkanı Sayın Roth’un konuşmasında dile getirdiği kardeş şehir ilişkisi konusunda Başkonsolosluğumuzun elinden katkıyı sağlamaya hazır olduğunu, esasen bu knuda kendisiyle temas halinde olduğumuzu belirtmek istiyorum.


Atatürk

Sibel Müderrisoğlu Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

08:30 - 16:30

Başkonsolosluğumuz 1 Mart 2016 tarihinden itibaren randevu sistemine geçmiştir. Tüm konsolosluk işlemleri için https://www.konsolosluk.gov.tr web adresi üzerinden randevu alınması gerekmektedir. Vatandaş işlem saati acil durumlar hariç saat 16:00 itibariyle sona ermektedir.
1.1.2021 Yeni Yıl
15.2.2021 16.2.2021 Yerel Tatil /Karnaval
2.4.2021 5.4.2021 Yerel Tatil/ Paskalya
13.5.2021 Yerel Tatil/ Hz. İsa'nin göğe yükselişi (Christi Himmelfahrt)
24.5.2021 Yerel Tatil/ Küçük Paskalya (Pfingstmontag)
3.6.2021 Yerel Tatil/ Yortu Bayramı (Fronleichnam)
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
24.12.2021 Yerel Tatil/ Noel Gecesi
31.12.2021 Yılbaşı Gecesi