İşbirliği Mutabakatı İmza Töreni Konuşması

Aslan Alper Yüksel 03.04.2014
Sayın Bakan Lewentz,
Sayın Emniyet Müdürü Weber,
Sayın AGARP Başkanı Özen,
Değerli Basın mensupları,


Suç olaylarında mağdurlara yardım etmeye yönelik bir çaba içerisinde olan kurumlar arasında başlatılan bu işbirliğinde katkı sunacak ortaklardan biri olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Esasen, Başkonsolosluğumuzun asli görevlerinden biri de bu bölgede yaşayan veya geçici olarak bulunan insanlarımızı sahip oldukları haklar ve imkanlar konusunda bilgilendirmek ve bunlardan yararlanmaya teşvik etmektir.

Konuya bu çerçevede baktığımızda, bugün imzalanacak olan işbirliği anlaşmasının bizim çalışmalarımıza da önemli bir katkı niteliği taşıdığını düşünüyorum.

Beyaz Halka Derneği’nin suç olaylarında mağdurlara sağladığı destek imkanlarının daha fazla duyurulmasını toplumumuz da dahil göçmen kökenliler açısından son derece önemli buluyorum.

Dolayısıyla biz de hem Başkonsolosluğumuz imkanlarıyla, hem de işbirliği yaptığımız Sivil Toplum Kuruluşları aracılığıyla bölgede yaşayan toplumumuzun bu doğrultuda bilgilendirilmesi için çaba harcayacağız. Anlaşma kapsamında elde edilen pratik sonuçları da önemle takip etmeyi öngörüyoruz.

Ben bu vesileyle, konu ne olursa olsun, insanlarımızı her türlü olayda hem yerel emniyet makamlarıyla hem de Başkonsolosluğumuzla çekinmeden temas etmeye davet etmek istiyorum.

Başlatılan işbirliğinin Rheinland Pfalz ve bu bölgede yaşayan tüm insanlar açısından yararlı olmasını umuyor, dinlediğiniz için teşekkür ediyorum.Sehr geehrter Herr Minister Lewentz,
Sehr geehrter Herr Polizeipräsident Weber,
Sehr geehrter Herr AGARP Vorsitzender Özen,
Vereehrte Pressemitglieder,


Es es ist uns eine Freude ein Teil der Zusammenarbeit, die Hilfe für Opfer einer Straftat geworden sind, leistet und die zwischen Institutionen ins Leben gerufen worden ist, zu sein.

Im Grunde genommen ist eines der hauptsächlichen Aufgaben unseres Generalkonsulates unsere Bürger, die in dieser Region ansässig sind oder sich auch nur vorrübergehend hier aufhalten, über ihre Rechte und Möglichkeiten zu informieren und sie zu fördern, damit sie von diesen Gebrauch machen.

Wenn wir das Thema aus dieser Hinsicht betrachten, denke ich, dass die Kooperationsvereinbarung, die heute unterzeichnet wird, auch einen wichtigen Beitrag für unsere Arbeiten leistet.

Ich finde, dass es hinsichtlich der Migranten eingeschlossen unserer Gesellschaft äußerst wichtig ist, die angebotene Hilfe für Opfer einer Straftat vom Weissen Ring im größeren Rahmen bekannt zu machen.

Daher werden wir uns bemühen sowohl durch die Möglichkeiten unseres Generalkonsulates als auch durch unsere Nichtregierungsorganisationen unsere Gesellschaft, die in dieser Region ansässig ist, in dieser Richtung zu informieren und aufzuklären. Wir sehen es auch vor die handfesten Ergebnisse im Rahmen dieser Vereinbarung mit Priorität im Auge zu behalten.

Bei dieser Gelegenheit möchte ich jeden dazu einladen gleichgültig zu welchem Anlass es auch sein mag, sowohl mit den ansässigen Polizeibehörden als auch mit unserem Generalkonsulat ohne zu zögern Kontakt aufzunehmen.

In der Hoffnung, dass diese Kooperation für Rheinland-Pfalz und deren Bürger hilfreich sein wird, möchte ich Ihnen fürs Zuhören danken.

Atatürk

Sibel Müderrisoğlu Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

08:30 - 16:30

Başkonsolosluğumuz 1 Mart 2016 tarihinden itibaren randevu sistemine geçmiştir. Tüm konsolosluk işlemleri için https://www.konsolosluk.gov.tr web adresi üzerinden randevu alınması gerekmektedir. Vatandaş işlem saati acil durumlar hariç saat 16:00 itibariyle sona ermektedir.
1.1.2021 Yeni Yıl
15.2.2021 16.2.2021 Yerel Tatil /Karnaval
2.4.2021 5.4.2021 Yerel Tatil/ Paskalya
13.5.2021 Yerel Tatil/ Hz. İsa'nin göğe yükselişi (Christi Himmelfahrt)
24.5.2021 Yerel Tatil/ Küçük Paskalya (Pfingstmontag)
3.6.2021 Yerel Tatil/ Yortu Bayramı (Fronleichnam)
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
24.12.2021 Yerel Tatil/ Noel Gecesi
31.12.2021 Yılbaşı Gecesi