TDU-Pfalz'ın Yeni Yıl Resepsiyonu

Aslan Alper Yüksel 14.02.2014
Sayın Bakan Bayan İrene Alt,
Sayın Parlamenter Bayan Steinruck,
Sayın Zanaatkarlar Odası Başkanı Bayan Mannert,
Sayın Başkan Ender Önder,
Değerli Dostlar,

Hepinizi saygıyla selamlıyorum. Tüm katılımcılara dostluk ve sevgi dolu bir yıl diliyorum.

Başkan Ender Bey, biraz önce TDU-Pfalz’ın projeleri hakkında bilgi verdi. Derneğiniz hem kurumsal projeleriyle, hem de üyelerinin bireysel çabalarıyla bu bölge için yararlı işlere imza atmaktadır. Bugün gerçekleştirdiğiniz davet gibi etkinliklerle toplumumuzun hedef çıtasını yükselttiğini gösteren olumlu bir tablo koymaktadır.

Geçen hafta, bir gazetede, Ludwigshafen merkezli bir şirkete sahip olan bir üyenizin kendi hedefini “önce Almanya’nın daha sonra Avrupa’nın ilk 10 firması arasına girmek” şeklinde tanımladığını gördüm. Bu belki sadece bir örnek. Ancak ne anlatmak istediğimi, ortaya koyan bir örnek. Bünyenizde hem bireysel, hem kurumsal düzeyde çok sayıda örnek mevcut.

Kapanmakta olan şirketlerin devralınmasıyla ilgili bilgilendirme projelerinden tutun, Türkiye ile Almanya arasındaki bağların daha da ilerletilmesine yönelik sosyal, kültürel, eğitimle ilgili çabalara iştirakinize ilişkin katkılarınıza tek tek değinmeye gerek görmüyorum.Zira, çalışmalarınızı yakından takip edip, desteklediğimizi ve takdir ettiğimizi bildiğinizi düşünüyorum.

Bu olumlu tablo yarım asır önce buralara işçi olarak gelen insanlarımızın çocuklarının, sizlerin bugün ulaştığı düzeyi, kaydettiği mesafeyi ortaya koyan bir tablodur. Toplumumuzun küçüklü büyüklü işletmeleriyle, sosyal ve kültürel projeleriyle bu ülkeye katkıda bulunmaya iradesini ortaya koyan bir tablodur.

Tablonun diğer kısmında ise, Almanya’daki göçmen realitesinin,çeşitliliğin , kabul edilmesiyle ilgili unsurlar yer almaktadır. 20 sene öncesinden bugüne baktığımızda evvelce kabullenilmemiş olan bir gerçekliğin bugün tedrici ve yavaş bir şekilde de olsa kabullenildiğini, bazı adımlar atıldığını ve uyarlamalar yapıldığını görmekteyiz.
Tabi diğer yandan bazı alanlarda hala arzulanan noktada olunmadığını, fırsat eşitliği ve ilerleme sağlanması gereken alanlar bulunduğunu da görüyoruz. Yine de bugün aranızda bulunan Bayan Irene Alt gibi açık görüşlü ve duyarlı kişilerin temsil ettiği kesimlerin mevcudiyeti ve açıklamaları geleceğe daha umutlu bakmamızı sağlıyor.

Önümüzdeki yıllar için temennimiz ve beklentimiz sizlerin Almanya’ya, yaşadığınız ülkeye daha fazla katkıda ve daha fazla katılımda bulunma iradenizin önünde hangi engeller varsa bunların artık süratle ortadan kalkması, bu süreçlerin hızlanmasıdır.

Ben bu konuda umutluyum. Sizlerin çocuklarının, çocuklarımızın sizlerden çok daha iyi noktalara geleceğine, çok daha iyi şartlarda olacaklarına inanıyorum.

Çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Her şey gönlünüzce olsun.

Atatürk

Sibel Müderrisoğlu Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

08:30 - 16:30

Başkonsolosluğumuz 1 Mart 2016 tarihinden itibaren randevu sistemine geçmiştir. Tüm konsolosluk işlemleri için https://www.konsolosluk.gov.tr web adresi üzerinden randevu alınması gerekmektedir. Vatandaş işlem saati acil durumlar hariç saat 16:00 itibariyle sona ermektedir.
1.1.2021 Yeni Yıl
15.2.2021 16.2.2021 Yerel Tatil /Karnaval
2.4.2021 5.4.2021 Yerel Tatil/ Paskalya
13.5.2021 Yerel Tatil/ Hz. İsa'nin göğe yükselişi (Christi Himmelfahrt)
24.5.2021 Yerel Tatil/ Küçük Paskalya (Pfingstmontag)
3.6.2021 Yerel Tatil/ Yortu Bayramı (Fronleichnam)
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
24.12.2021 Yerel Tatil/ Noel Gecesi
31.12.2021 Yılbaşı Gecesi