DKMS- Alman Kemik İliği Bankası'nın Mainz'da düzenlediği basın toplantısı

Aslan Alper Yüksel 29.01.2014
Sayın Bakan Alexander Schweitzer’i, Sayın Bakan Andreas Storm’u, DİTİB Saarland Eyalet Birliği Başkanı Sayın Rasim Akkaya’yı, Alman Kemik İliği Bankası Direktörü Herr Schuhmacher’ı ve değerli basın mensuplarını selamlıyorum.
Bu insani ve ulvi çabaya Başkonsolosluğumuzu da dahil etmiş olmalarından dolayı Alman Kemik İliği Bankasına teşekkürlerimi sunuyorum.
Bugün burada bulunuşumuz insani bir sorumluluğu yerine getirme arayışımızın sonucudur. Hastalara ve dertlerine derman arayanlara destek olmak insani bir görevdir. Kök hücre bağışı insanlığın kan kanseri gibi hastalıklara karşı ortak mücadelesinin bir parçasını teşkil etmektedir. Dolayısıyla kökeni ne olursa olsun herkesin kök hücre bağışı hakkında bilgilendirilmesi önem taşımaktadır.
Ben görevim gereği basını yakından takip etmek durumundayım. Gazetelere göz atarken , “İstanbul’da veya Adana’da 4 yaşında veya 8 yaşında bir çocuğa uygun kemik iliği bulundu, Almanya’dan getirilecek” şeklinde bir haber okuduğumda veya “Wiesbaden’da, Frankfurt’ta yaşayan bir çocuğa veya anneye uygun kemik nakli için yüzlerce gönüllü koştu” şeklinde haberler gördüğümde çok mutlu oluyorum.
Ancak sanırım asıl mutluluk, hastalığına çare bulunan kişinin ve yakınlarının mutluluğudur.
Kök hücre bağışında bulunan, yani derde deva olan, bir hayatı yeniden yeşertmeye vesile olan kişinin yaşadığı mutluluğun ve manevi hazzın ise hepsinin üzerinde olduğunu olduğunu tahmin ediyorum.
Bir çocuğun hayatını kurtarmak kadar güzel bir duygu olmasa gerekir.
Benim bu kampanyada özellikle önemli gördüğüm husus bağış için gönüllü olarak kaydını yaptıran kişinin kemik iliği bankaları arasındaki uluslararası çapta işbirliği sayesinde nerede yaşarsa yaşasın tüm hastalar için umut ışığı olmasıdır.
Bir diğer ifadeyle hastanın veya bağışçının kim olduğu, hangi ırktan, hangi mezhepten, hangi cinsten olduğu veya nerede yaşadığı bir engel oluşturmamaktadır.

Yani, kültürümüzde derin bir şekilde yer etmiş olan “bir insanı kurtaran tüm insanlığı kurtarmış sayılır” şeklideki yüce ifade teyit edilmiş olmaktadır.
Alman Kemik İliği Bankasına çalışmalarında başarılar diliyorum. Herkese bir gün kendisinin veya bir yakının bu duruma düşebileceğini akılda tutarak bu konu üzerinde düşünmesini tavsiye ediyorum.
Zuerst möchte ich die Minister Herrn Alexander Schweitzer und Herrn Andreas Storm, den Landesvorsitzenden der Ditib Saarland Herrn Rasim Akkaya, den Direktor der DKMS Herrn Schuhmacher und alle Pressemitglieder herzlich begrüßen.
Besonders möchte ich mich bei der DKMS bedanken, dass sie unser Generalkonsulat in so ein menschliches und hohes Bestreben involviert hat.
Unser heutiges Zusammentreffen ist eine menschliche Verantwortung. Es ist eine menschlische Aufgabe, sich um Kranke und deren Sorgen zu kümmern. Die Spende der Stammzellen stellt eine gemeinsame Bekämpfung der Menschheit gegen die Krankheiten wie Blutkrebs dar. Daher ist es sehr wichtig, dass jeder, gleichgültig welcher Abstammung, über die Stammzellenspende informiert wird.
Aufgrund meines Amtes verfolge ich die Pressemitteilungen sehr interessiert. In einem Zeitungsartikel habe ich gelesen, dass in Adana und Istanbul für ein vier- und ein achtjähriges Kind das geeignete Knochenmark durch die DKMS gefunden werden konnte. Auch bin ich auf einen Zeitungsartikel gestoßen, in dem es hieß, dass hunderte Freiwillige zu einer Knochenmarkspende für ein Kind und eine Mutter in Wiesbaden und Frankfurt bereit waren. Um es genauer zu sagen, es macht mich sehr glücklich solche Artikel zu lesen.
Aber das eigentliche Glück ist die Glücklichkeit der Kranken und deren Nächsten, die die Heilung ihrer Krankheit gefunden haben.
Ich kann mir aber die Freude und das emotionale Glück eines Spenders, der ein Leben auf ein Neues aufblühen lässt, sehr gut vorstellen. Ich denke, dass dieses Glück über allem steht.
Es gibt wahrscheinlich kein schöneres Gefühl als einem Kind das Leben gerettet zu haben.
Der wichtigste Bestandteil bei dieser Kampagne für mich ist, dass eine Spende der Freiwilligen, durch die international verbreitete Datenbank, eine Hoffnung für die Betroffenen ist, gleichgültig an welchem Ort man auf der Erde lebt.
In andere Worte gefasst, stellt die Herkunft, die Identität, der Glauben oder das Geschlecht des Betroffenen oder des Spenders kein Hindernis dar. Somit ist auch einer unserer kulturellen Redewendungen “Wer einen Menschen rettet, rettet die ganze Menschheit” bestätigt.
"Ich möchte der DKMS bei ihren Arbeiten viel Erfolg wünschen und empfehle jedem, sich Gedanken über dieses Thema zu machen, da eines Tages man selbst oder die nächsten Freunde oder Anghörigen betroffen sein können."

Atatürk

Sibel Müderrisoğlu Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

08:30 - 16:30

Başkonsolosluğumuz 1 Mart 2016 tarihinden itibaren randevu sistemine geçmiştir. Tüm konsolosluk işlemleri için https://www.konsolosluk.gov.tr web adresi üzerinden randevu alınması gerekmektedir. Vatandaş işlem saati acil durumlar hariç saat 16:00 itibariyle sona ermektedir.
1.1.2021 Yeni Yıl
15.2.2021 16.2.2021 Yerel Tatil /Karnaval
2.4.2021 5.4.2021 Yerel Tatil/ Paskalya
13.5.2021 Yerel Tatil/ Hz. İsa'nin göğe yükselişi (Christi Himmelfahrt)
24.5.2021 Yerel Tatil/ Küçük Paskalya (Pfingstmontag)
3.6.2021 Yerel Tatil/ Yortu Bayramı (Fronleichnam)
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
24.12.2021 Yerel Tatil/ Noel Gecesi
31.12.2021 Yılbaşı Gecesi