Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu Konuşması

Aslan Alper Yüksel 25.10.2013
Sehr geehrte Gäste,
Sehr geehrte Frau Ministerin İrene Alt,
Sehr geehrter Herr Staatssekretär Krämer,
Sehr geehrte Abgeordnete,
Sehr geehrte Kollegen und Mitglieder des Consular Corps,
Meine Damen und Herren,
Herzlich willkommen. Ich danke für Ihre Teilnahme. Ihr da sein, ist uns eine Ehre.

Saygıdeğer Hanımefendiler ve Beyefendiler,
Çok değerli konuklar,
Eşim Emine Yüksel, şahsım ve çalışma arkadaşlarım adına davetimize icabet ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz.
Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 90. Yıldönümü kutlamak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz.
Tüm katılımcıları saygıyla selamlıyor, vatandaşlarımızın Cumhuriyet bayramını kutluyorum.
Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde milletimizin azim ve kararlılığıyla vücut bulmuş olan Cumhuriyetimizin bugüne kadarki kazanımlarından ve başarılarından onur duyuyor, şanlı mazimize, bugünümüze ve geleceğimize gurur ve güvenle bakıyoruz.
Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman arkadaşlarını, bizlere bağımsız ve güçlü bir ülke bırakmak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz.
Cumhuriyet coşkumuzu siz değerli konuklarımızla paylaşmak bu sevincimizi artırıyor.
Bu akşam burada bulunan her katılımcıdan tek tek sözetmek isterdim, ancak yoğun katılım nedeniyle buna vaktimizin yeterli olmayacağını sizler de takdir buyuracaksınız.
Bununla birlikte;
Özellikle bu yıl da resepsiyonumuzu onurlandıran Sayın Bakan İrene Alt’a,Saarland’ı temsilen bizi bu yılda yalnız bırakmayan ve geçtiğimiz aylarda ailecek İstanbul’dan kart atarak beni sevindiren dostumuz Sayın Müsteşar Krämer’a, RLP ve Saarland Başbakanlıkları temsilcilerine, Federal Parlamento ve RLP Eyalet Parlamentosu üyeleri ve temsilcilerine, Nieder Olm ve Bingen Belediye Başkanlarına,Amerikalı, Endonezyalı, Hırvat, İsviçreli, Kosta Ricalı ve Romen, Ukraynalı meslektaşlarıma, Mainz Piskoposluğu temsilcisine, her iki eyaletten iştirak eden Emniyet Müdürlerine,Ramstein ve Koblenz’de görev yapan askeri heyetlerimize, her iki eyalette görev yapan öğretmenlerimize ve din hizmetleri görevlilerimize, sivil toplum kuruluşları başkanları ve temsilcilerine, Uyum ve Göç Meclisi Başkanları ve temsilcilerine, Uyum ve Göç Meclislerinin çatı kuruluşu Başkanına, İş, finans dünyası, Sanayi ve Ticaret Odaları temsilcilerine, çeşitli meslek gruplarının değerli mensuplarına, spor ve sanat dünyası temsilcilerine, akademik camianın değerli mensuplarına ve okullarındaki başarıları nedeniyle gurur duyduğumuz öğrencilerimize, Avrupa Türk basınına ve adını sayamadığım tüm dostlarımıza tekrar teşekkürlerimi sunuyorum.
Sizlerin mevcudiyeti RLP ve Saarland ile ülkemiz arasında çok boyutlu ilişkilerin daha da ilerleyeceğini ve toplumumuzun bu bölgede eriştiği düzeyi ortaya koymaktadır. Aynı zamanda atılmış ve atılacak adımların güçlü bir göstergesini oluşturmaktadır.
Nitekim, geçtiğimiz seneki Cumhuriyet Bayramımızdan bu yana pek çok alanda güzel gelişmelere şahit olmaya devam ettik.
Son olarak Ludwigshafen’da açılışını yaptığımız, Pfalz, Rhein Hessen ve Saarland Sanayi ve Ticaret Odalarının ortak ürünü olan Türkiye Yetkinlik Merkezi veya önümüzdeki dönem için ülkemize planlanan iş gezileri, Saarland Ekonomi Bakanlığının himayesinde gerçekleştirilen Türk kökenli girişimcilere yönelik toplantı, Homburg’ta oluşturulan Lale Bahçesi açılışıyla düzenlenen Türk Kültür Haftası, Sayın Saarland Başbakanın katılımıyla tertiplenen Türk günü, RLP’nin Sayın Başbakanının da ziyaret ederek onurlandırdığı geleneksel fuardaki Türkiye standı gibi etkinlikler sadece birkaç örneği teşkil etmektedir.
NATO, AGİT, Avrupa Konseyi gibi Avrupa’nın savunma ve siyasi yapılanmalarında ortaklarımız arasında yer alan, ekonomik planda büyük ortaklarımızdan biri olan Almanya ile ülkemiz arasındaki ilişkilerin en başat unsurlardan biri insan unsurudur.
Her iki ülkeyi kendi vatanları olarak gören Türkler ve Türkiye’deki Almanlar, ülkelerimiz arasındaki ilişkileri ve dostluğumuzu pekiştirmekte ve her alanda yoğun olan bu ilişkilere emsalsiz, özel bir insani bağ eklemektedir.Bu ülkenin siyasetine, ekonomisine, kültürüne, edebiyatına ve bütün diğer iş alanlarına yapıcı katkılarda bulunan örnekler hepimizi mutlu etmektedir.
Bu insani, ekonomik ve kültürel köprülerin gittikçe geliştiğine şahit olmak, toplumumuzun Almanya açısından da bir zenginlik olan kimliğini koruyarak, siyasi, ekonomik, kültürel ve sosyal yaşamında giderek daha ağırlıklı bir rol oynadığını görmek bizi memnun etmektedir.
Bu alandaki işbirliğimizin sizlerin önemli katkılarıyla daha da ileri gideceğine şüphemiz bulunmamaktadır. Sayın Bakan İrene Alt ve aramızda bulunan Uyum sorumlusu Sayın Vincente’nin ve ilgili diğer makamların bu yöndeki açıklamalarını ve çalışmalarını önemle izlemekteyiz.
Değerli dostlar,
Üç seneyi aşkın bir süredir görev yaptığım bu bölge muhteşem doğasıyla, nehirleriyle, ormanları ve üzüm bağlarıyla, bisiklet yollarıyla Türk olsun, Alman olsun veya herhangi bir başka kökenden olsun güler yüzlü insanıyla, karnavallarıyla, iftarlarıyla bende iz bıraktı.
Tabiatıyla bu bir veda konuşması değil ve yaklaşık 1 sene daha buradaki hizmetimi sürdüreceğim.
Bildiğiniz gibi Başkonsolosluğumuzun kapısı hep açık. Vatandaşımız olsun olmasın, her Çarşamba bir fincan kahve etkinliğimiz var. 40 yıllık dostluğu olan bir fincan kahvenin hatırına her konuda sohbet etme imkânımız mevcut.
Yine de bu vesileyle bazı hususlara değinmek istiyorum. Zira her zaman böyle temsili niteliği haiz geniş bir gruba hitap etme imkânımız olmayabiliyor.
Öncelikle son üç sene zarfında Başkonsolosluk olarak vatandaşımıza verdiğimiz hizmetten kısaca bahsedeyim.
Bildiğiniz gibi mesai arkadaşlarımın da takdir ettiğim değerli katkılarıyla sizlere mevcut imkanlar dâhilinde en iyi hizmeti en pratik şekilde sunmaya çalıştık.
Yardım isteyen her vatandaşımızın gece gündüz demeden istisnasız yardımına koştuk, moral destek verdik. Olağanüstü dönemlerde kapımıza gelmiş hiç bir vatandaşımız eli boş dönmesin diye sabah saatlerine kadar mesai yaptığımız da oldu. En ufak serzenişi ciddiyetle ele aldık ve gerekeni yaptık.
Ezcümle hizmetimizin kalitesine güveniyoruz. İnternet üzerinden verdiğimiz hizmeti zaten sizler de biliyorsunuz ve bu sayede de pek çok insanımızla iletişime geçme imkanı bulduk
Konsolosluk hizmetlerimizin kalitesini daha da artırmak üzere atamadığımız tek bir adım kaldı. O da yeni başkonsolosluk binamız.
İnşallah onu da önümüzdeki ilkbaharda Hechtsheim'daki arsamızda bir temel atma töreniyle gerçekleştirmiş olacağız.
Konuşmamı daha fazla uzatmadan bu üç seneyi askın süredir kendimizi evimizde hissetmemizi sağlayan, kapılarını çaldığımızda bir fincan kahveyi bize ikram eden Alman makamlarına, bilhassa Sayın Bakan Alt’a, hangi kente hangi dernek olursa olsun bir çay içmeden bırakmayan toplumumuz mensuplarının tümüne, birlik ve beraberlik anlayışı içinde hareket ederek toplumuzun ortak yararına hizmet eden STK mensuplarına, tabir caiz ise nazımızı çeken tüm dostlarımıza şükranlarımı sunuyorum.
Bu akşam resepsiyonumuza göstermiş olduğunuz yoğun ilgiden dolayı bir kez daha sevgi ve saygılarımı sunuyor, geçmiş Kurban Bayramınızı ve yaklaşan Muharrem ayınızı kutluyorum.
Aramıza İstanbul’dan katılan müzik triosu eşliğinde hoşça vakit geçirmenizi diliyorum
Vielen dank und viel spaß

Atatürk

Sibel Müderrisoğlu Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

08:30 - 16:30

Başkonsolosluğumuz 1 Mart 2016 tarihinden itibaren randevu sistemine geçmiştir. Tüm konsolosluk işlemleri için https://www.konsolosluk.gov.tr web adresi üzerinden randevu alınması gerekmektedir. Vatandaş işlem saati acil durumlar hariç saat 16:00 itibariyle sona ermektedir.
1.1.2021 Yeni Yıl
15.2.2021 16.2.2021 Yerel Tatil /Karnaval
2.4.2021 5.4.2021 Yerel Tatil/ Paskalya
13.5.2021 Yerel Tatil/ Hz. İsa'nin göğe yükselişi (Christi Himmelfahrt)
24.5.2021 Yerel Tatil/ Küçük Paskalya (Pfingstmontag)
3.6.2021 Yerel Tatil/ Yortu Bayramı (Fronleichnam)
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
24.12.2021 Yerel Tatil/ Noel Gecesi
31.12.2021 Yılbaşı Gecesi