Göçmenlerin kapanmakta olan Alman şirketleri devralmasına yönelik TDU-Pfalz IDUN Projesi Tanıtım Toplantısı

Aslan Alper Yüksel 27.06.2013
Sayın Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Eveline Lemke,
Sayın TDU Pfalz Yöneticileri
Saygıdeğer Hanımefendiler ve Beyefendiler

Böyle güzel bir projenin tanıtım toplantısında hazır bulunmak benim için de mutluluk verici bir olay. TDU Pfalz’a davetleri için teşekkür ediyorum.

Sayın Başbakan Yardımcısı Eveline Lemke’yi özellikle selamlıyor ve bu anlamlı projeyi, IDUN projesini destekledikleri için kendilerini tebrik ediyorum. Zira bu proje isminden de anlaşılacağı üzere sadece ekonomik nitelikli bir proje değil, aynı zamanda toplumsal boyutları bulunan ve bana göre son derece olumlu mesajlar içeren bir projedir. Rheinland-Pfalz makamlarının göçmenlere yönelik yaklaşımlar bakımından ileriye doğru attığı anlamlı bir adımı teşkil etmektedir.

Bu projenin ortaya koyduğu bir diğer gerçek de eyalette yaşayan Türklerin artık bu ülkede sadece işçi değil, işveren sıfatıyla da yaşadıkları bölgelerin ekonomisine çok olumlu katkılarda bulunmayı arzuladıklarıdır. Tam rakamlar elimizde bulunmamakla birlikte, Almanya çapında Türkler ve Türk kökenli 80bin girişimci, yaklaşık 400 bin kişiye istihdam yaratmaktadır. Bu enerjiden, bu dinamizmden istifade edilmesi gerekmektedir.
Göçmenlerin yaşadıkları ülkelere ekonomik katkılarının görünürlüğünün artması Başkonsolosluğumuzun samimi arzusudur.

Diğer taraftan, devralınsın veya devralınmasın, göçmen kökenli olsun veya olmasın bölgemizdeki şirket ve kurumlarla Türkiye’deki şirketler ve kurumlar arasında ticari-ekonomik ilişkilerin daha da geliştirilmesini de, içtenlikle arzu ediyor, Ekonomi Bakanlığının ve İHK Rheinhessen’in bu yöndeki çabalarını takdirle izliyoruz. Zira özel sektörün dinamizmi, vizyonunun geniş olması iki ülke arasındaki ilişkilere doğru yönde katkılar sunmaya devam etmektedir. IDUN projesini de bu geniş ve geleceğe dönük vizyonun bir parçası olarak görüyorum.

TDU Pfalz’ı ve Sayın Ekonomi Bakanı Lempke’yi sadece Almanya’ya değil Avrupa’ya örnek teşkil edecek böyle bir projeye imza atmış olmalarından ötürü bir kez daha tebrik ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Atatürk

Sibel Müderrisoğlu Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

08:30 - 16:30

Başkonsolosluğumuz 1 Mart 2016 tarihinden itibaren randevu sistemine geçmiştir. Tüm konsolosluk işlemleri için https://www.konsolosluk.gov.tr web adresi üzerinden randevu alınması gerekmektedir. Vatandaş işlem saati acil durumlar hariç saat 16:00 itibariyle sona ermektedir.
1.1.2021 Yeni Yıl
15.2.2021 16.2.2021 Yerel Tatil /Karnaval
2.4.2021 5.4.2021 Yerel Tatil/ Paskalya
13.5.2021 Yerel Tatil/ Hz. İsa'nin göğe yükselişi (Christi Himmelfahrt)
24.5.2021 Yerel Tatil/ Küçük Paskalya (Pfingstmontag)
3.6.2021 Yerel Tatil/ Yortu Bayramı (Fronleichnam)
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
24.12.2021 Yerel Tatil/ Noel Gecesi
31.12.2021 Yılbaşı Gecesi