Saarland Birinci Türk Girişimciler Konferansı

Aslan Alper Yüksel 15.04.2013


Değerli BaşbakanYardımcısı, Sayın Ekonomi Bakanı Heiko Maas,
Değerli arkadaşlar,
Saygıdeğer Hanımefendiler ve Beyefendiler

Böyle anlamlı bir toplantı nedeniyle Saarland’ta bulunmaktan mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum. Başbakan Yardımcısı Sayın Heiko Maas’ın da burada hazır bulunması onur vericidir.

Saarland “Girişimci Rehberi” organizasyonundan değerli Faruk Şahin Bey’i de bu toplantının gerçekleşmesinde üstlendiği rolden dolayı tebrik ediyorum.

Keza toplantının duyurulmasını sağlayan Sivil Toplum Kuruluşlarımızın başkanlarına ve din görevlilerimize de teşekkür ediyor, vakit ayırarak böyle anlamlı bir toplantıya iştirak eden sizlere şükranlarımı sunuyorum.

Bu toplantıda edineceğiniz bilgilerin son derece yararlı olacağını düşünüyorum. Toplantıdan edinilecek faydanın bu oturumla da sınırlı kalmayacağını, burada kuracağınız bağlantılarınn iş hayatınızda hep yardımcı olacağını düşünüyorum.

Diğer taraftan, kendiniz müteşebbis olmasanız dahi, bu toplantıda edineceğiniz bilgilerden istifade edeceğinizi umuyorum. Toplantı sonrasında karşılaşacağınız insanlardan ticarete atılmak, işletme kurmak isteyenlere yardım alabilecekleri, danışabilecekleri kurumlar olduğunu hatırlatmanız dahi Saarland’daki toplumumuzun ve Saarland’ın yararına olacaktır.

Toplumumuz Almanya’ya göç ettiği 50 yıl öncesinden bu yana Almanya genelinde önemli ilerlemeler kaydetmiştir. Bu ilerlemelerin Almanya’nın farklı bölgelerinde farklı şekilde tezahür ettiğini hepiniz biliyorsunuz.

Sadece Almanya’da değil, Avrupa kıtasındaki göç hareketlerinin bu ülkelerin ekonomilerine kazandırdıklarına dair çok sayıda çalışma ve yayın mevcuttur. Bu araştırmalarda işaret edilen hususlardan küçük ölçekli ve göçmen kökenli işletme sahiplerinin mevcut destek imkanları daha fazla bilgi sahibi olmaları gerektiğidir.

Tabiatıyla bu husus göçmenlerin Almanya veya Avrupa ekonomisindeki konumuyla ilgili bir gösterge teşkil etmemektedir. Diğer bazı eyaletlerde, örneğin RLP’de, göçmenlerce oluşturulan işadamları dernekleri iflas etme aşamasında olan şirketlerin devralanıması da dahil bu tür bilgilendirmeleri bizatihi yapan duruma gelmişlerdir.

Ancak Saarland’da durum biraz daha farklıdır ve Saarland hükümeti ve Saarland makamları şimdi sizleri teşvik etmeye ve sunulan imkanlar hakkında bilgilendirmeye çalışmaktadır.

Benim temennim Almanya’nın başka bölgelerinde olduğu gibi Saarland’da da Türk kökenli girişimcilerin hem Almanya’nın hem toplumumuzun yararına atılımlarda bulunabilmesi ve bunu yaparken de kulaktan dolma değil doğru bilgiyle hareket edebilmesidir ve bu toplantıyı ben bu süreçte önemli bir başlangıç olarak değerlendiriyorum.

Bu girişime verdiği destekten dolayı Ekonomi Bakanı Sayın Heiko Maas’a şahsında Saarland Hükümetine ve ilgili Federal makamlara teşekkür ediyorum. Esasen Sayın Başbakan dahil Saarland hükümeti üyeleri son dönemde toplumumuzla iç içe çeşitli etkinliklere iştirak ettiğini ve destek sağlamakta olduğunu memnuniyet duyarak gözlüyorum.

Sözlerime son verirken toplantınızın başarılı geçmesini diliyor, içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Atatürk

Sibel Müderrisoğlu Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

08:30 - 16:30

Başkonsolosluğumuz 1 Mart 2016 tarihinden itibaren randevu sistemine geçmiştir. Tüm konsolosluk işlemleri için https://www.konsolosluk.gov.tr web adresi üzerinden randevu alınması gerekmektedir. Vatandaş işlem saati acil durumlar hariç saat 16:00 itibariyle sona ermektedir.
1.1.2021 Yeni Yıl
15.2.2021 16.2.2021 Yerel Tatil /Karnaval
2.4.2021 5.4.2021 Yerel Tatil/ Paskalya
13.5.2021 Yerel Tatil/ Hz. İsa'nin göğe yükselişi (Christi Himmelfahrt)
24.5.2021 Yerel Tatil/ Küçük Paskalya (Pfingstmontag)
3.6.2021 Yerel Tatil/ Yortu Bayramı (Fronleichnam)
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
24.12.2021 Yerel Tatil/ Noel Gecesi
31.12.2021 Yılbaşı Gecesi