Başbakan Kurt Beck'in katıldığı DITIB iftar yemeği

Aslan Alper Yüksel 15.08.2012
RLP Eyaletinin değerli Başbakanı, Ekselansları Sayın Kurt Beck,

Sayın Belediye Başkanı Michael Ebling

Sayın Uyum Komiseri Mikel Vinsente

DİTİB genel başkanı Sayın Prof. Ali Dere,

RLP DİTİB Eyalet Birliği Başkanı Sayın Yılmaz Yıldız

Değerli basın mensupları,

Değerli hanımefendiler ve beyefendiler,

-

Bu aksam artık Almanya’da gelenekselleşen, günlük hayatın bir parçası haline gelen iftar sofralarından birini daha idrak ediyoruz.

Sayın Başbakan Beck’in de bu iftar katılarak, değerli fikirlerini toplumumuzla doğrudan paylaşması gerçekten memnuniyet vericidir.

Bu tür katılımlar, Rheinland Pfalz’da iftar yemekleriyle ortaya çıkan güzel tabloların daha anlamlı hala gelmesini sağlamakta, göçmenlerle ilgili gündemi farklı bir çerçeveye oturtma gayretlerini boşa çıkartmaktadır.

Eyalet hükümetinin çeşitliliği zenginlik olarak gördüğü mesajının, ilgili tüm kesimler tarafından iyi algılanması ve çeşitli alanlardaki tasarrufların bu doğrultuda gerçekleştirilmesi önem arz etmektedir.

Sayın Başbakan,
Degerli hanimefendiler ve beyefendiler

-

Camiler kültürümüzde sadece ibadet mekanları değil, toplumsal konuların da ele alındığı buluşma yerleridir. Ramazan ayı hoşgörünün, merhametin, sabrın ve insanlık bakımından pek çok önemli değerin ön plana çıktığı bir ay olduğu kadar, muhasebede bulunmak ve yeni başlangıçlar yapmak için ilham ve fırsat verir.

Ben bu çerçevede Sayın Başbakan’ın ve diğer üst düzey siyasi şahsiyetlerin ve toplumsal örgütlerimizin temsilcilerinin de mevcudiyetinden istifadeyle görev bölgemizdeki toplumun gündemindeki bazı konulara değinmek istiyorum.

Toplumumuzun önümüzdeki dönemde önceliklerinden birinin Almanya’da eğitim görmüş gençlerimizin Almanya’nın siyasi hayatına ilgi ve katılımının güçlendirilmesi olduğunu düşünüyorum.

-
Eyalette yaşayan toplumumuzun hem siyasette, hem kamu görevlerinde büyüklüğüyle orantılı bir şekilde temsil edilmesi gerekmektedir.

Bu olduğu takdirde “katılım” kelimesiyle ifade edilmek istenen amaca çok daha fazla yaklaşılmış olacaktır.

Bunun için her iki tarafa da sorumluluklar düşmektedir.

Bu süreç dahilinde, çifte vatandaşlığa izin verilmemesi gibi katılım sürecinde engel teşkil eden unsurların da Başbakan Beck gibi sağduyuyu temsil eden kesimlerin katkısıyla orta vadede aşılacağını düşünüyorum.
-

Aaramızda başkanları ve temsilcileri bulunan TDU RLP gibi bazı derneklerin bu bağlamda gençlerimizi teşvik etmek üzere çeşitli projeler üzerinde çalıştığını bilmek memnuniyet veriyor.

Bu çabaların desteklenmesi hususunda DİTİB dahil olmak üzere, bu iftarın katılımcılarının oynayacağı rolün de önem taşıdığına inanıyorum.

Son olarak, Sayın Başbakan, Sayın Belediye Başkanı, Sayın DİTİB yöneticileri ve buradaki tüm katılımcılarla aynı iftar sofrasını paylaşmaktan duyduğum memnuniyeti bir kez daha belirtmek istiyor ve yaklaşan Ramazan bayramının şimdiden kutluyorum.

Allah kabul etsin.

Atatürk

Sibel Müderrisoğlu Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

08:30 - 16:30

Başkonsolosluğumuz 1 Mart 2016 tarihinden itibaren randevu sistemine geçmiştir. Tüm konsolosluk işlemleri için https://www.konsolosluk.gov.tr web adresi üzerinden randevu alınması gerekmektedir. Vatandaş işlem saati acil durumlar hariç saat 16:00 itibariyle sona ermektedir.
1.1.2021 Yeni Yıl
15.2.2021 16.2.2021 Yerel Tatil /Karnaval
2.4.2021 5.4.2021 Yerel Tatil/ Paskalya
13.5.2021 Yerel Tatil/ Hz. İsa'nin göğe yükselişi (Christi Himmelfahrt)
24.5.2021 Yerel Tatil/ Küçük Paskalya (Pfingstmontag)
3.6.2021 Yerel Tatil/ Yortu Bayramı (Fronleichnam)
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
24.12.2021 Yerel Tatil/ Noel Gecesi
31.12.2021 Yılbaşı Gecesi