Alzey Gustav-Heinemann Okul Merkezi 'nde düzenlenen Irkçılıkla Mücadele, Hoşgörü ve Çeşitlilik Günü'nde yapılan konuşma

Aslan Alper Yüksel 08.05.2012
Saygıdeğer Kaymakam Görisch
Saygıdeğer Belediye Başkanı Burkard
Saygıdeğer Hanımefendiler ve beyefendiler
ve en önemlisi sevgili gençler ve sevgili öğrenciler,
Bugün Alzey kenti Gustav-Heinemann Okul Merkezi son derece önemli bir faaliyete ev sahipliği etmektedir.
Gün boyunca ırkçılıkla mücadele, hoşgörü ve çeşitliliğin teşviki amacıyla bu faaliyete katkıda bulunan tüm kişi ve kurumlara teşekkür ediyorum.
Ben Almanya’da milyonlarca vatandaşı bulunan bir ülkenin temsilcisiyim. Vatandaşları, ırkçı saldırılara hedef olmuş bir ülkenin başkonsolosuyum. Ancak, bugün özellikle şunu vurgulamak istiyorum.
Hoşgörüsüzlük, ayrımcılık ve ırkçılık olgusuyla mücadele sadece ülkelerin veya kurumların değil insan olmanın gereğidir.
Zira motif ne olursa olsun, mağdur kim olursa olsun, tehdit demokrasiye ve tüm insanlığa yöneliktir. Irkçılık insanlık suçudur. Bu suçlar, örgütlü veya örgütsüz, etnik veya mezhepsel temelde aşırılık olarak karşnıza çıkabilir. Günlük hayatta da, siyasette de, medyada da her an karşılaşabiliriz. Önemli olan bu eğilimdeki kişilere, gruplara ve söylemlere hep birlikte karşı koymak, cesur ve onutlu bir duruş sergileyebilmektir.
Türkiye uluslararası platformlarda da bu konuda üstüne düşeni yerine getirmekte, bu suçlara karşı en etkili önlemlerin alınması gerektiğini savunmaktadır.
Günümüzde Avrupa kıtasında ırkçılığın yükselen bir eğilim sergilemesi endişe vericidir.
Ancak bugünkü faaliyete iştirak eden kişi ve kurumların mevcudiyeti ve bu faaliyetin gençlerle birlikte gerçekleştirilmesi gelecek açısından karamsar değil, iyimser olmamız gerektiğini ortaya koymaktadır. Bugün Alzey’de düzenlenen nitelikteki faaliyetlerin Almanya ve Avrupa çapında yaygınlaşması gerekmektedir. Zira sırf polisiye önlemler bu suçla mücadele için yeterli değildir. Irkçılığın panzehiri eğitimdir. Bugünkü etkinlik bu yüzden önemlidir.
Son olarak bugünkü faaliyette davet edildiğim için Alzey Belediyesine huzurlarınızda teşekkürlerimi sunuyor, böyle bir günde Belediyenin altın defterine imza atmaktan onur duyduğumu belirtmek istiyorum.

Atatürk

Sibel Müderrisoğlu Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

08:30 - 16:30

Başkonsolosluğumuz 1 Mart 2016 tarihinden itibaren randevu sistemine geçmiştir. Tüm konsolosluk işlemleri için https://www.konsolosluk.gov.tr web adresi üzerinden randevu alınması gerekmektedir. Vatandaş işlem saati acil durumlar hariç saat 16:00 itibariyle sona ermektedir.
1.1.2021 Yeni Yıl
15.2.2021 16.2.2021 Yerel Tatil /Karnaval
2.4.2021 5.4.2021 Yerel Tatil/ Paskalya
13.5.2021 Yerel Tatil/ Hz. İsa'nin göğe yükselişi (Christi Himmelfahrt)
24.5.2021 Yerel Tatil/ Küçük Paskalya (Pfingstmontag)
3.6.2021 Yerel Tatil/ Yortu Bayramı (Fronleichnam)
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
24.12.2021 Yerel Tatil/ Noel Gecesi
31.12.2021 Yılbaşı Gecesi