IHK Rheinhessen Türkiye Ekonomi Günü

Aslan Alper Yüksel 03.05.2012
Öncelikle IHK Rheinhessen'e ve Sayın Günter Jertz'e bir Türkiye Ekonomi Günü faaliyetine daha imza atıkları için teşekkür ediyorum.

İHK Rheinhessen'in Türkiye ile RLP Eyaleti arasındaki ticari-ekonomik ilişkileri daha da ilerletme arzusuna paralel olarak her sene düzenli olarak gerçekleştirilen bu toplantılara katılmaktan memnuniyet duymaktayım.

Bu yılki toplantıya ilgi ve katılımında yüksek olması memnuniyet vericidir.Tüm katilimcilara geldikleri icin tesekkur ediyorum.

Burada sunuşta bulunacak olan degerli konusmacilari da saygiyla selamlaliyorum.

Biraz sonra Ekonomi Bakanlığı Sözcüsü Sayın Jürgen Weiler'ın söz edeceğini tahmin ettiğim üzere, Türkiye ile RLP arasındaki ticari ilişkilerde olumlu bir trend söz konusudur.

Eyaletimiz ve Türkiye arasında da ticaret hacmi geçtiğmiz yıl rakamlarına göre yüzde 25 in üzerinde büyümüş, 1 milyar 300 milyon Euro’ya ulaşmıştır. Bu rakamdaki ithalat ihracat dengesi ne olursa olsun bu büyümeyi ben her iki ülkenin yararına bir gelişme olarak görüyorum.

Benim degerlendirmem ticaret hacminin önümüzdeki yıllarda daha da artacağı yönündedir. Bu bir bakıma doğal bir gelişme olacaktır.

Zira, Her iki ülke, ekonomisi de Avrupa bakımından ne kadar önemli olduğunu ortaya koymuştur. Almanya Avrupa'nın en büyük ekonomisi ise Türkiye de Avrupanın en hızlı büyüyen ekonomisidir. 2023 yilindaki hedefi dnyanin ilk 10 ekonomisi arasina girmektir.

Türkiye - Almanya ilişkileri ise fevkalede bir düzeyde seyretmektedir.

Her iki ülkede sadece kendi siyasi sınırları dahilinde değil, bu sınırları aşan bir şekilde geniş coğrafyalardaki yatırımları ve ekonomik aktiviteleriyle kilit rol oynamaktadır.

Ayrıca iki ülke insanı ve şirketleri uzun bir süredir birbiriyle çalışma tecrübesine sahiptir.

Türk-Alman iş dünyası her iki ülkenin birbirini tamamlayan yönlerinden istifade ederek iki ülkeyi de daha ileri noktalara götürecektir. Sayısal veriler de bu duruma işaret etmektedir.

2006 yılında Türkiye’de iş yapan Alman şirketi sayısı 1500 civarında iken son 5 yıl içinde bu rakam üç katına tırmanmış, Türkiye’de yatırım yapan Alman firması sayısı 5000’e yaklaşmıştır. Türkiye’de yatırım yaban yabancılar için her geçen gün güven oratmı daha da güçlenmekte, bürokratik engeller daha da azalmaktadır.

Bu hususları RLP Ekonomi Bakanlığı tarafından bu yıl organize edilecek İstanbul-İzmir gezisinin katılımcıları yerinde gözleme imkanına kavuşacaklardır. Ancak şunu da eklemek isterim. Türkiye her alanda dönüşüme uğramış, kabuk değiştirmiştir. Artık sadece büyük metropollerde değil, Trabzondan Gaziantep’e Edirne’den Erzincan’a, Kars’a kadar her ilde geniş yatırımlar için gereken altyapı mevcuttur.

Konuşmamı tamamlamadan önce katılımcılar arasında RLP eyaletteki Türk kökenli Alman işadamlarının da bulunduğunu görmekten de memnuniyet duyduğumu belirtmek istiyorum. Türk olsun, Alman olsun işadamlarımız her iki ülkenin refahına katkıda bulunan değerli aktörlerdir. Rheinland Pfalz’da da Türk kökenli işverenlerin kendi aralarında oluşturdukları TDU-RLP değerli projelere imza atmaktadır. Bugün ben bu konuşmayı yaparken dahi, Kaiserslautern’de bir başka işadamı derneğinin daha açılışı yapılmaktadır. Her iki ülkede bulunan Türk ve Almanlar, daha da ileri noktalara ulaşacağımızın teminatıdır.

Dinlediğiniz için teşekkür ediyorum.

Atatürk

Sibel Müderrisoğlu Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

08:30 - 16:30

Başkonsolosluğumuz 1 Mart 2016 tarihinden itibaren randevu sistemine geçmiştir. Tüm konsolosluk işlemleri için https://www.konsolosluk.gov.tr web adresi üzerinden randevu alınması gerekmektedir. Vatandaş işlem saati acil durumlar hariç saat 16:00 itibariyle sona ermektedir.
1.1.2021 Yeni Yıl
15.2.2021 16.2.2021 Yerel Tatil /Karnaval
2.4.2021 5.4.2021 Yerel Tatil/ Paskalya
13.5.2021 Yerel Tatil/ Hz. İsa'nin göğe yükselişi (Christi Himmelfahrt)
24.5.2021 Yerel Tatil/ Küçük Paskalya (Pfingstmontag)
3.6.2021 Yerel Tatil/ Yortu Bayramı (Fronleichnam)
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
24.12.2021 Yerel Tatil/ Noel Gecesi
31.12.2021 Yılbaşı Gecesi