Aktif İş Rehberi 2012/2013 sayısı önsözü

Aslan Alper Yüksel 14.02.2012
Almanya’daki Türk girişimcilerinin başarıları bizlere gurur vermeye devam etmektedir. Türklerin ve Türk kökenli Almanların sahip olduğu, işlettiği, farklı sektörlerde sayıları gittikçe artan, değişen ölçeklerdeki firmalar bir yandan Almanya’nın ekonomik refah düzeyine katkıda bulunmayı sürdürürken, diğer yandan da Almanya’daki Türk Toplumu’nun gelişimini ortaya koyan başlıca göstergelerden birini oluşturmaktadır.

Geçtiğimiz yıl boyunca, bölgemizdeki Türk firmalarının, çok değişik alanlarda başarılarını gözleme imkanım oldu. Küçük yaşta Türkiye’den Almanya’ya gelmiş bir girişimcinin, bir süre personeli olarak çalıştığı bir paketleme fabrikasını satın alması sonrasında, fabrikanın iş hacmini kat kat artırdığını, Eyalet Başbakanının anılan firmayı ziyaret etmesiyle öğrendim. Almanya’da, kendi alanındaki Ar-Ge faaliyetlerinde sağladığı başarıyla ilk sıraya yerleşmiş bir firmanın Türk olan sahibine yaşadığı şehirdeki makamların nasıl itibar ettiklerini gördüğümde ben de iftihar ettim.

2010 yılının sonunda Mainz’da Başkonsolos olarak görevime başladığımda, bölgemizde kurulan Türk-Alman İşadamları Derneği’nin, Ludwigshafen’dan Strazburg’a, Paris’e, Mainz’dan İstanbul’a, Ankara’ya kadar aktif bir çizgide yürüttükleri faaliyetleri izledim. İşadamlarımızın, meslek eğitiminden, önyargılarla mücadeleye, sosyal ve kültürel faaliyetlerden, akademik faaliyetlere kadar varan geniş bir yelpazede Almanya’daki toplumumuz yararına içten bir çaba içinde olduklarına şahit oldum. Bunlar gibi sayısız örnekler mevcuttur. İşadamlarımız, diğer taraftan da Türkiye ve Almanya arasında yeni köprüler kurmaya devam etmektedir. Türkiye Avrupa’nın en hızlı büyüyen ekonomisi, Almanya ise en güçlü ekonomisidir.

Girişimci, cesur ve dinamik vasıflarıyla Türk işverenlerin sadece Almanya’daki Türk toplumumuz için veya sadece Türkiye ve Almanya için değil, Avrupa ekonomilerinin geneli bakımından da önem taşıdığına inanıyorum. Önümüzdeki onyıllarda, girişimcilerimizin bu rolü daha da kuvvetlenecektir.

Bu izlenimler temelinde, “Aktif İş Rehberi”nin yeni sayısının hem bölgemizde yaşayan insanlarımıza ulaşmak istedikleri işletmeye kolay erişimlerini sağlamak, hem işadamlarımızın birbirleriyle oluşturdukları ilişkiler ağını genişletmek bakımından yararlarının altını çizmek istiyorum.

Atatürk

Sibel Müderrisoğlu Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

08:30 - 16:30

Başkonsolosluğumuz 1 Mart 2016 tarihinden itibaren randevu sistemine geçmiştir. Tüm konsolosluk işlemleri için https://www.konsolosluk.gov.tr web adresi üzerinden randevu alınması gerekmektedir. Vatandaş işlem saati acil durumlar hariç saat 16:00 itibariyle sona ermektedir.
1.1.2021 Yeni Yıl
15.2.2021 16.2.2021 Yerel Tatil /Karnaval
2.4.2021 5.4.2021 Yerel Tatil/ Paskalya
13.5.2021 Yerel Tatil/ Hz. İsa'nin göğe yükselişi (Christi Himmelfahrt)
24.5.2021 Yerel Tatil/ Küçük Paskalya (Pfingstmontag)
3.6.2021 Yerel Tatil/ Yortu Bayramı (Fronleichnam)
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
24.12.2021 Yerel Tatil/ Noel Gecesi
31.12.2021 Yılbaşı Gecesi