Worms Belediyesinde düzenlenen 50. yıldönümü etkinliği

Aslan Alper Yüksel 21.11.2011

SAYIN BELEDİYE BAŞKANI MICHAEL KISSEL
SAYGIDEĞER HANIMEFENDİLER VE BEYEFENDİLER,

TÜRKİYE İLE ALMANYA ARASINDAKİ İŞGÜCÜ ANLAŞMASININ 50. YILDÖNÜMÜ VESİLESİYLE BUGÜN WORMS’DA BULUNMAKTAN DUYDUĞUM MEMNUNİYETİ İFADE ETMEK İSTİYORUM.

BU FAALİYETİN, HEM TARİHSEL GEÇMİŞİ HEM DE BUGÜNKÜ NÜFUS YAPISI İTİBARİYLE ÇOK KÜLTÜRLÜ BİR ŞEHİR OLAN WORMS’DA GERÇEKLEŞTİRİLİYOR OLMASINI ANLAMLI BULUYORUM.

RHEINLAND PFALZ VE ALMANYA ÇAPINDA BU SENE BOYUNCA GERÇEKLEŞTİRİLEN 50. YIL DÖNÜMÜ KUTLAMALARI, ALMANYA’NIN KALKINMASINA, REFAHINA KATKIDA BULUNAN TÜRK KÖKENLİ GÖÇMENLERİN TAKDİR EDİLMELERİ İÇİN BİR FIRSAT TEŞKİL ETMİŞTİR.

BU ETKİNLİKLERDE GÖÇÜN 50 YILLIK TARİHİ VE BUGÜNÜYLE İLGİLİ ÇEŞİTLİ DEĞERLENDİRMELER YAPILMIŞ VE EVSAHİPLERİ VE 50 SENE ÖNCESİNİN MİSAFİRLERİ- Kİ BUGÜN ONLARDA EV SAHİPLERİDİR- BİR DİĞERİNE TEŞEKKÜR ETMİŞLERDİR.

BEN BUGÜNKÜ FAALİYETİN DE BU ÇERÇEVEDE YAPILDIĞINI ANLIYOR VE BUNDAN DA MEMNUNİYET DUYUYORUM.

ZİRA ARTIK BU ÜLKEDE YAŞAYAN VE BU ÜLKENİN REFAHINA KATKIDA BULUNAN GÖÇMEN KÖKENLİLER, İSTER BUGÜN ZİYARET ETTİĞİM KOBİL GİBİ YÜKSEK TEKNOLOJİYLE İLGİLİ KÜRESEL ÇAPTA BİR ŞİRKETİN SAHİBİ İSMET KOYUN BEY OLSUN, İSTER BİR ALMAN FABRİKASINDA ALIN TERİ DÖKEN MEHMET YILMAZ BEY GİBİ BİR İŞÇİ OLSUN, İSTER DÖNER TEZGAHI BAŞINDA BULUNAN ALİ USTA OLSUN, ARTIK TAKDİR EDİLMEYİ ÇOKTAN HAK ETMİŞLERDİR.

BU TAKDİRİN, TAKDİR DUYGULARININ ARTIK TOPLANTI SALONLARINDAN TAŞIP, KİTLELERİN GENELİNE YAYILMASI VE BENİMSENMESİ GEREKMEKTEDİR.

50 YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİNDEKİ OLUMLU HAVANIN KAMUOYUNUN GENELİNE SİRAYET ETTİRİLMESİ GEREKMEKTEDİR.
GÖÇMENLER SÖZKONUSU OLDUĞUNDA, SUBJEKTİF VE OLUMSUZ REFERANSLARIN KİMSEYE FAYDASI BULUNMADIĞI AŞİKARDIR.

BAŞKONSOLOSLUĞUMUZ UYUM ÇABALARINI DESTEKLEMEKTEDİR. ZİRA TÜRKLERİN ALMANYA’NIN SOSYAL, SİYASİ, KÜLTÜREL VE EKONOMİK YAŞAMINA HİÇ BİR EKSİKLİK OLMADAN KATILMASI BİZİM DE ARZUMUZDUR. TÜRK KÖKENLİLERİN BU KONUDA BÜYÜK ORANDA BAŞARI SAĞLADIKLARI GERÇEĞİNİN DE UNUTULMAMASI İCAP ETMEKTEDİR.

ANCAK ZAMAN ZAMAN, UYUM TARTIŞMALARININ TEK YANLI OLARAK GÜNDEME GETİRİLMESİ EĞİLİMİNİN DE DEVAM ETTİĞİNİ GÖZLÜYOR VE BUNUN ADİL OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM. KANIMCA ARTIK UYUM KONUSUNUN TEK TARAFLI DEĞİL, İKİ YÖNLÜ, HATTA ÇOK BOYUTLU BİR KONU OLDUĞU, ANCAK HER HALUKARDA MADALYONUN ÖBÜR YÜZÜNÜN DE BULUNDUĞU ORTAYA ÇIKMIŞTIR.

TÜRK KÖKENLİ GÖÇMENLERİN DE KENDİLERİNİ BU ÜLKEDE GÜVENDE HİSSETMELERİ, KENDİLERİNE KARŞI AYRIMCILIK YAPILDIĞI KANAATİNE KAPILMAMALARI, EŞİT ŞANSA SAHİP OLDUKLARI DÜŞÜNCESİNİ YİTİRMEMELERİ VE BELKİ DE EN ÖNEMLİSİ BURADA İSTENDİKLERİ ALGISINA SAHİP OLMALARI ÖNEMLİDİR.

ANCAK TEMELDE GÖÇMENLERİ, ÖZELDE İSE BU ÜLKEDEKİ EN BÜYÜK GÖÇMEN GRUBUNU OLUŞTURAN TÜRKLERİ HEDEF ALAN SÖYLEMLERİN KİMSEYE FAYDASI OLMADIĞI AÇIK BİR ŞEKİLDE ORTAYA ÇIKMIŞTIR.

50 YIL KUTLAMA ETKİNLİKLERİNİ YAPARKEN ARTIK ŞAPKAMIZI BAŞIMIZIN ÖNÜNE KOYUP DÜŞÜNME VE MESELELERE CAGDAS YAKLASİMLARLA EGİLMENİN ZAMANI GELMİSTİR.

ORTAK GELECEĞİ ŞİMDİ YARATMAYA BAŞLAYABİLMEK İÇİN TÜM SORUNLARIMIZI GERÇEKÇİ BİR ŞEKİLDE MASAYA YATIRABİLMELİ VE BUNLARA SAMİMİ GAYRETLER İÇİNDE ÇÖZÜM ARAMALIYIZ.

BEN BU DUYGU VE DUSUNCELERLE SAYIN BELEDİYE BASKANİ KİSSEL’A VE WORMS SEHRİ YETKİLERİNE TESEKKUR EDİYOR, GOCMENLERİN HUZUR VE GUVEN İCERİSİNDE YASAMALARİNİ SAGLAMAYA YONELİK TUM ADİMLARİ DESTEKLEDİĞİMİZİ BİR KEZ DAHA VURGULARKEN, BU ETKINLİKLERİN GERÇEKLEŞTİRİLMESİNDE EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM.Atatürk

Sibel Müderrisoğlu Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

08:30 - 16:30

Başkonsolosluğumuz 1 Mart 2016 tarihinden itibaren randevu sistemine geçmiştir. Tüm konsolosluk işlemleri için https://www.konsolosluk.gov.tr web adresi üzerinden randevu alınması gerekmektedir. Vatandaş işlem saati acil durumlar hariç saat 16:00 itibariyle sona ermektedir.
1.1.2021 Yeni Yıl
15.2.2021 16.2.2021 Yerel Tatil /Karnaval
2.4.2021 5.4.2021 Yerel Tatil/ Paskalya
13.5.2021 Yerel Tatil/ Hz. İsa'nin göğe yükselişi (Christi Himmelfahrt)
24.5.2021 Yerel Tatil/ Küçük Paskalya (Pfingstmontag)
3.6.2021 Yerel Tatil/ Yortu Bayramı (Fronleichnam)
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
24.12.2021 Yerel Tatil/ Noel Gecesi
31.12.2021 Yılbaşı Gecesi