Ludwigshafen Büyükşehir Belediyesi'nin himayesinde düzenlenen Göçün 50. Yılı etkinliği

Aslan Alper Yüksel 05.11.2011
Sayın Bakan Maria Bohmer,

Belediye Başkanı Sayın Dr. Eva Lohse

Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Wolfgang van Vliet,

Saygıdeğer Hanımefendiler ve Beyefendiler,

Değerli Vatandaşlarım,

Türkiye ile Almanya arasında imzalanan işgücü anlaşmasının 50’nci Yıldönümü münasebetiyle düzenlenen etkinlikler listesine Ludwigshafen Belediyesinin de dâhil olmuş olması memnuniyet vericidir.

Bunda katkısı olan tüm kişi ve kurumlara teşekkür ediyorum.

Zira; barındırdığı geniş Türk kökenli/Türk nüfus nedeniyle Ludwigshafen bizim açımızdan önemli bir şehirdir.

Sayın Belediye Başkanı;

Bu etkinliği düzenlemekle, Türklerin bu şehrin bir zenginliği olduğu, Ludwigshaven’ın Türklerin de şehri olduğu gerçeğini teyit etmiş oldunuz. Bu tür etkinlikler aidiyet duygusunun güçlenmesine katkıda bulunmaktadır.

Farklılıkların endişe veya korku değil, zenginlik kaynağı olduğu vurgulandıkça, Türkler de kendilerini güven ve huzur içinde hissetmeye devam edeceklerdir.

Sayın Belediye Başkanıyla şehrin merkezinde bir mobilya mağazasının açılışı vesilesiyle, Sayın yardımcısıyla da Ludwigshafen’da düzenlenen Türk-Alman günü vesilesiyle geçmişte bir araya geldik. Ludwigshafen’da yatırımı olan Türk kökenli iş adamlarıyla, çeştili sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle sıkça bir araya gelmekteyiz.

Onların buradaki başarılarının hem Almanya açısından, hem de Türkiye açısından büyük bir iftihar vesilesi olduğunu düşünüyorum. Aynı şekilde, hangi nesilden olursa olsun; Türk işçilerin, vasıflı vasıfsız emekçilerin katkılarının da hem Almanya hem Türkiye bakımından büyük değer taşıdığını düşünüyorum.

Diğer yandan,Pfalzbau tiyatrosunda düzenlenen Türkiye günleri etkinlikleri, Afrikalı çocuklara yardım için yapılan bir sanatsal etkinliğe Türkiye’den de katılım sağlanması ve benzeri faaliyetler birlikteliğimizi ortaya koymaktadır.

Sayın Belediye Başkanı; Sayın katılımcılar

50. yıldönümüyle ilgili etkinlikler, yarım asırlık ortak geçmişteki acı ve tatlı, olumlu ve olumsuz tüm hatıralardan gereken derslerin çıkarılması için bir vesile teşkil etmektedir.

Bu husus özellikle Ludwigshafen bakımından ayrı bir anlam taşımaktadır. Aynı zamanda, çıkarılan dersler doğrultusunda geleceği de uyum içinde bir arada planlanmak önem arz etmektedir.

Bu bağlamda, öncelikle altını çizmek istediğim husus, uyum ve kabullenmenin karşılıklı olması gerektiğidir. Hareket noktamız bu olmalıdır.

Zira insanlar, hangi kökenden, hangi kültürden olurlarsa olsunlar, kendilerinin kabul göreceklerine ve istendiklerine inandıkları müddetçe ve eşit şanslara sahip olduklarını düşündükleri ölçüde katılım sağlama eğilimi sergilerler.

Önümüzdeki yıllarda üzerinde çalışılması gereken hedef; yaşamın her alanında, komşuluktan; istihdam piyasasına, eğitim hayatından, siyasete ve kültüre kadar bu anlayışın uygulamaya geçirilmesi olmalıdır.

Şehirdeki Türkler, kendilerine sunulan olanaklar çerçevesinde; toplumsal yaşam her alanında katılım sağlamayı sürdüreceklerdir. Türklerin, bir arada yaşamı tercih ettiğine; toplumsal hayatın her sahasında katılım sağlamak istediğine dair çok sayıda örnek mevcuttur. Bu örnekler önümüzdeki yıllarda daha da çoğalacaktır.

Son olarak, bu şehirdeki Türklerin/Türk kökenli Almanların, iki ülke arasındaki dostluk köprüsü işlevini de vurgulamak istiyorum. Güzeide şehrimiz Gaziantep’le başlatılan kardeşlik ilişkisinin de canlı tutulduğunu görüyor ve bundan da memnuniyet duyuyoruz.

Belediyeniz ve Türk toplumu arasındaki olumlu ve yapıcı ilişkilerin devamını diliyor, bu etkinliği düzenlediğiniz için sizleri tebrik ediyorum.

Bu vesileyle vatandaşlarımızın Kurban Bayramını kutluyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum


Atatürk

Sibel Müderrisoğlu Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

08:30 - 16:30

Başkonsolosluğumuz 1 Mart 2016 tarihinden itibaren randevu sistemine geçmiştir. Tüm konsolosluk işlemleri için https://www.konsolosluk.gov.tr web adresi üzerinden randevu alınması gerekmektedir. Vatandaş işlem saati acil durumlar hariç saat 16:00 itibariyle sona ermektedir.
1.1.2021 Yeni Yıl
15.2.2021 16.2.2021 Yerel Tatil /Karnaval
2.4.2021 5.4.2021 Yerel Tatil/ Paskalya
13.5.2021 Yerel Tatil/ Hz. İsa'nin göğe yükselişi (Christi Himmelfahrt)
24.5.2021 Yerel Tatil/ Küçük Paskalya (Pfingstmontag)
3.6.2021 Yerel Tatil/ Yortu Bayramı (Fronleichnam)
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
24.12.2021 Yerel Tatil/ Noel Gecesi
31.12.2021 Yılbaşı Gecesi