RLP- "Göçün 50. Yılı Etkinliği"

Aslan Alper Yüksel 31.10.2011
Sayın Bakan Irene Alt,
Saygıdeğer Hanımefendiler ve Beyefendiler,Öncelikle böyle değerli bir ortamda, bana da görüşlerimi paylaşma imkânı tanıdığı için Sayın Başbakana / Sayın Bakana teşekkürlerimi sunuyorum. Bu benim için onurdur.

Bugün yıldönümünü idrak ettiğimiz göç anlaşması Türk-Alman dostluğunun asırlar öncesine dayanan uzun geçmişinde önemli bir dönüm noktasıdır. İki ülke ilişkileri 50 yıldan bu yana göç nedeniyle kurulan toplumsal bağlarla birlikte önemli boyutlar kazanmıştır.

Almanya’nın 50 sene önce kucak açtığı insanlar bu süre zarfında biryandan Almanya gibi bir refah toplumunun sağladığı imkânlara kavuşmuş, diğer yandan da hem Almanya’nın hem de Türkiye’nin gönencine önemli katkılarda bulunmuştur.

İşgücü anlaşmasının 50. Yıldönümünde gerçekleştirilen bu etkinlik vesilesiyle RLP Hükümetinin göçmenlere ilişkin konulardaki olumlu perspektifi bir kez daha teyit edilmiştir.

Göçün 50 yıllık tarihi içinde “Gasterbeiter”ların çocuklarının, torunlarının avukat, doktor, işveren, hatta bazı eyaletlerde parlamenter, bakan olduklarını gördüğümüz bir noktadayız. Galip Yılmabaşar’ın ‘Görünmez Türkler” isimli sergisisnde de gösterildiği gibi, RLP Eyaletinde de, ekonomik, sosyal, kültürel yaşamda Türk göçmenlerin sayısı çoğalmakta, yüksek öğrenim kurumlarındaki kızlı erkekli Türk öğrencilerin sayısı her geçen gün artmaktadır.

Göçmenlerin entegrasyonu konusunda, Başkonsolosluğumuz gibi, Eyaletteki Türk kökenli sivil toplum kuruluşlarının da resmi makamlarla olumlu ilişkiler tesis ettiğini ve aynı hedef doğrultusunda çalışmalar yaptıklarını görmek de memnuniyet vermektedir. RLP Hükümetinin bu sene bu konudan sorumlu bir Bakanlık tesis etmiş olması güzel bir gelişme olmuştur.

Uyum için, insanların kendilerinin kabul göreceklerine inanmaları ve eşit şanslara sahip olduklarını hissetmeleri çok önemlidir. Rheinland- Pfalz Hükümeti tarafından 28 Ekim günü yapılan açıklamada da aynı doğrultuda görüş ifade edilmesi memnuniyetle karşılanmıştır. (Veya biraz önce yaptığınız konuşmada da belirttiğiniz üzere ).

Ben bu vesileyle, bir kez daha başta Sayın Başbakan, Sayın Bakan olmak üzere bu etkinliğin gerçekleştirilmesinde katkısı olan tüm makamlara T.C. adına teşekkür ediyor ve burada hazır bulunan tüm katılımcılara sevgi ve selamlarımı sunuyorum.

Atatürk

Sibel Müderrisoğlu Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

08:30 - 16:30

Başkonsolosluğumuz 1 Mart 2016 tarihinden itibaren randevu sistemine geçmiştir. Tüm konsolosluk işlemleri için https://www.konsolosluk.gov.tr web adresi üzerinden randevu alınması gerekmektedir. Vatandaş işlem saati acil durumlar hariç saat 16:00 itibariyle sona ermektedir.
1.1.2021 Yeni Yıl
15.2.2021 16.2.2021 Yerel Tatil /Karnaval
2.4.2021 5.4.2021 Yerel Tatil/ Paskalya
13.5.2021 Yerel Tatil/ Hz. İsa'nin göğe yükselişi (Christi Himmelfahrt)
24.5.2021 Yerel Tatil/ Küçük Paskalya (Pfingstmontag)
3.6.2021 Yerel Tatil/ Yortu Bayramı (Fronleichnam)
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
24.12.2021 Yerel Tatil/ Noel Gecesi
31.12.2021 Yılbaşı Gecesi