29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyon Konuşması

Aslan Alper Yüksel 29.10.2011

Sayın Bakan Irene Alt,
Saarland Hükümetini temsilen aramızda bulunan Sayın Müsteşar Sebastian Pini ve Başbakanlık Protokol Şefi Sayın Karin Baltes,

RLP Yeşiller Partisi Eş Başkanı Sayın Daniel Köbler ve
Saarland Eyaleti Hür Demokrat Partisi Başkanı Sayın Horst Hirschberger,
Federal Milletvekili Sayın Michael Hartmann,

Eyalet Milletvekilleri Sayın Rahim Schmidt (Yeşil), Sayın Dieter Klöckner (SPD), Sayın Gerd Schreiner (CDU), Sayın Ulrich Steinbach, (Yeşiller), Sayın Gabriele Wieland (CDU),

Nieder-Olm Belediye Başkanı Sayın Dieter Kuhl,

Saygıdeğer Benin ve Kostarika Fahri Konsolosları

Değerli Emniyet Müdürleri, Sayın Karl Heinz Weber , Sayın
Wolfgang Erfurt,) Sayın Peter Erdmann,

Türk ve Alman Silahlı Kuvvetlerinin değerli temsilcileri,

Göç ve Uyum Konseyleri temsilcileri,

Türk ve Alman toplumunun, iş,sanat ve kültür dünyasının değerli temsilcileri,

Saygıdeğer basın mensupları
Saygıdeğer hanımefendiler ve beyefendiler,


Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 88.yıldönümünü kutlamak üzere düzenlediğimiz milli gün resepsiyonuna hoş geldiniz.

Cumhuriyet bayramımızda sizlerle bir arada bulunmak bizim için onurdur.

Bütün vatandaşlarımızın bayramını kutlarken, aramızda bulunan Alman dostlarımıza bu sevincimizi paylaştıkları için teşekkür ediyorum.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, mücadele arkadaşlarını, toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi saygı ve rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyorum.

Değerli konuklar,

Bildiğiniz üzere, son haftalarda bizleri derin üzüntüye sevk eden hadiseler yaşadık. Van’da yüzlerce insanımızın ölümüne sebep olan deprem ve ondan önce Hakkâri’de 26 askerimizin şehit düştüğü alçak terörist saldırı nedeniyle üst üste yaşadığımız acılardan dolayı, bu akşam sizler için daha önce planlamış olduğumuz konser ve folklor gösterilerini iptal etmiş bulunuyoruz.

Ancak, gönlümüz tek bir şarkıdan vazgeçmeye elvermedi. Şehitlerimiz ve depremde can veren insanlarımız anısına, bir dakikalık saygı durusu sonrasında, Meriç Yurdatapan hanımdan “memleketim” şarkısını dinleyeceğiz.

Bu kara günlerde milletimizin tek yürek olması, Cumhuriyetimizin kuruluşundaki asil ruh halinin her seferinde yeniden tecelli etmesi tek tesellimizdir. Anadolu insanı asırlardır, kederde ve sevinçte birdir.

Öte yandan, deprem sonrasında, Almanya da acımızı paylaşmış ve yurtdışından yardım elini uzatanlar arasında ilk sıralarda yer almıştır.

Muhterem Hanimefendiler ve beyefendiler

Türkiye Cumhuriyeti ve Almanya Federal Cumhuriyeti ilişkileri köklü bir geçmişe dayanan iki müttefik ülke, iki güçlü ekonomi, iki önemli ticaret ortağı ve iki büyük demokrasidir.

Ülkelerimiz arasında 50 sene önce imzalanan işgücü anlaşması sonrasındaki göç olgusuyla birlikte ilişkilerimiz çok önemli bir boyut kazanmıştır.

Göçün 50. Yıldönümü vesilesiyle Rheinland Pfalz ve Saarland eyaletlerinde cok sayıda etkinlik gerçekleştirilmiştir. Yıl sonuna kadar bunlar devam edecektir.

Bu etkinler kapsamında Almanya’daki Türklerin her iki ülke açısından bir zenginlik olduğu ve göçmen Türklerin her iki ülkenin gönencine olan katkılarının vurgulanmış olması memnuniyet vericidir.

Bu sayede uyumla ilgili tek taraflı ve adil olmayan tartışmaların kamuoyundaki etkisi bertaraf edilmiştir. Uyum için, insanların kendilerinin kabul göreceklerine inanmaları ve eşit şanslara sahip olduklarını hissetmeleri çok önemlidir. Rheinland Pfalz Başbakanı sayın Kurt Beck’in ve Uyum Bakanı Sayın Irene Alt’ın dün bir açıklama yaparak aynı doğrultuda görüş ifade etmeleri tarafımızdan memnuniyetle karşılanmıştır.

Türkiye-Almanya ilişkilerinin sosyal eksenini teşkil eden göçmen Türkler her iki ülkeye içten duygular bağlı olup, her iki ülkenin sevincinde ve tasasında ortaktırlar.

Saygıdeğer konuklar

Bugün hem Rheinland-Pfalz hem de Saarland Eyaletlerinden üst düzey konukların yanısıra çeşitli resmi makamların temsilcileri de aramızda bulunmaktadır. Bu vesileyle kendilerine Başkonsolosluğumuzla sürdürdükleri yakın işbirliği için huzurlarınızda kendilerine teşekkür ediyorum.

Bir kez daha tüm konuklarımıza göstermiş oldukları yoğun ilgiden ve katılımlarından dolayı teşekkür ediyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyor, sözü Sayın Bakan Irene Alt’a bırakıyorum.

Atatürk

Sibel Müderrisoğlu Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

08:30 - 16:30

Başkonsolosluğumuz 1 Mart 2016 tarihinden itibaren randevu sistemine geçmiştir. Tüm konsolosluk işlemleri için https://www.konsolosluk.gov.tr web adresi üzerinden randevu alınması gerekmektedir. Vatandaş işlem saati acil durumlar hariç saat 16:00 itibariyle sona ermektedir.
1.1.2021 Yeni Yıl
15.2.2021 16.2.2021 Yerel Tatil /Karnaval
2.4.2021 5.4.2021 Yerel Tatil/ Paskalya
13.5.2021 Yerel Tatil/ Hz. İsa'nin göğe yükselişi (Christi Himmelfahrt)
24.5.2021 Yerel Tatil/ Küçük Paskalya (Pfingstmontag)
3.6.2021 Yerel Tatil/ Yortu Bayramı (Fronleichnam)
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
24.12.2021 Yerel Tatil/ Noel Gecesi
31.12.2021 Yılbaşı Gecesi