Kaiserslaturen Belediyesi -Türkiye Etkinliği

Aslan Alper Yüksel 06.04.2011
SAYIN BÜYÜKŞEHİR BELEDIYE BASKANI DR. KLAUS WEİCHAL,
DEĞERLİ HANIMEFENDİLER VE BEYEFENDİLER,

ÖNCELİKLE BU AKŞAM BURADA BULUNMAKTAN DUYDUĞUM MUTLULUĞU DİLE GETİRMEK İSTİYORUM. BU, KAISERSLAUTERN’ E İLK GELİŞİM DEĞİL. DAHA ÖNCE DÜZENLENMİŞ EĞİTİM FAALİYETLERİNE DAVETLİ OLDUĞUM GİBİ, AYRICA SAYIN BAŞBAKAN BECK’ LE BİRLİKTE BİR KEZ DE MAÇ SEYRETMEK İÇİN GELMİŞTİM. HATTA BU ESNADA BANA HEDİYE EDİLEN KAISERSLAUTERNLİ EFSANEVİ FUTBOLCU FRITZ WALTER’ İN 8 NUMARALI FORMASINI DA SAKLIYORUM.

FAKAT BUGÜN BURDA BULUNMA SEBEBİM, KAISERSLAUTERN BELEDIYESI’NIN, 2011 YILINI BİLİM VE ENTEGRASYON TEMALARINA VAKFETMİŞ OLMASI VE BU KAPSAMDA SEÇİLEN ÜLKELER ARASINDA TÜRKİYE’NİN DE BULUNMASIDIR. İKİ ÜLKE ARASINDA HER ALANDA OLDUĞU GİBİ, BİLİMSEL ALANDA DA YAKIN İLİŞKİLERİN MEVCUDİYETİ VE AYRICA ALMANYA’DA YAKLAŞIK 3 MİLYON TÜRK BULUNMASI SEBEBİYLE BU SEÇİMİ DOĞAL, FAKAT AYNI ZAMANDA DA MEMNUNİYET VERİCİ BULUYORUM.

ASLINDA TÜRK-ALMAN İLİŞKİLERİNDE BİLİM VE TEKNOLOJİ UNSURU YENİ BİR UNSUR DEĞİLDİR. 19. VE 20. YÜZYILDA OSMANLI İMPARATORLUĞU VE MODERN TÜRKİYE CUMHURİYETİ, ALMAN EĞİTİM VE FELSEFESİNDEN ETKİLENMİŞTİR. İKİNCİ ABDULHAMİT DÖNEMİNDE OSMANLI, ALMAN BİLİM, TEKNİK VE SANATINI ALMAK İÇİN ALMANYA’YA ÖĞRENCİ GÖNDERMEYE BAŞLAMIŞTIR. ATATÜRK DÖNEMİ’NDE TÜRKİYE’YE GÖÇ EDEN ALMAN EĞİTİMCİLERİN YAPTIĞI KATKILAR DA BİLİNMEKTEDİR.

BUGÜN İSE İKİ ÜLKE ÜNİVERSİTELERİ ARASINDA AKADEMİK DÜZEYDEKİ İLİŞKİLER YOĞUNLAŞMIŞ DURUMDADIR. ÇEŞİTLİ KURUM VE KURULUŞLAR, BİLİM VE TEKNOLOJİ ALANINDAKİ İLİŞKİLER HER GEÇEN GÜN YENİ PROJELERLE İLERLEMEKTEDİR.
KAISERLAUTERN BELEDİYESİ’NİN BİLİM VE ENTEGRASYON YILINI, TURKİYE İLE ALMANYA ARASINDA İMZALANAN İŞGÜCÜ ANLASMASI’NIN 50. YILDÖNÜMÜNE DENK GETİRMİŞ OLMASI DA DA SEVINDIRICIDIR.

ZIRA, ALMANYA’YA YARIM ASIR ONCE ISGUCU OLARAK GELEN TURKLER, ARTIK ALMANYA’DA TOPLUMSAL HAYATIN HER ALANINDA KULTUREL RENKLERINI ORTAYA KOYMAKLA YETINMEMEKTE, BILIMSEL ALANDA DA KATKILARINI HER GEÇEN YIL DAHA FAZLA BİR ŞEKİLDE ORTAYA KOYMAKTADIR.

GEÇTIĞIMIZ HAFTALARDA MAINZ’DA TANIŞTIĞIM DUNYACA UNLU KANSER ARASTIRMACISI PROF DR. UĞUR ŞAHİN 3 YASINDA GELDIGI ALMANYA’DAKI HAYAT HIKAYESINI ANLATIRKEN, 4. SINIFTA BABASININ OKUL MUDURU NEZDINDE ISRARI SONUCU GYMNASIUM’A KAYDOLDUGUNU SÖYLEMISTI.

ALMANYA’NIN YETISTIRDIGI BU BILIM ADAMI, HEM TURKIYE, HEM DE ALMANYA ADINA BIR ZENGINLIK OLMANIN YANI SIRA, INSANLIK ADINA, INSANLIGIN HASTALIKLARLA MUCADELESI ADINA BIR DEGERDIR. FIRSAT ESITLIGI SAGLANMASI HALINDE BULUNDUGUMUZ NOKTADAN NE KADAR ILERIYE GIDILEBILECEGININ ORNEKLERINDEN SADECE BIRISIDIR. BU ÖRNEKLERİ COGALTMAK MÜMKÜNDÜR. DR OMER SANATCI GİBİ, KAİSERSLAUTERN ŞEHRININ YETİŞTİRDİĞİ KAMİL ÇELİK, CANAN ÖZKAYA, BORA KOŞAN VE İSMİNİ SAYAMADIĞIM DİĞER DOKTORLAR VE AKADEMİSYENLERİN HER BİRİNİN BENZER HİKÂYELERİ VARDIR.

SON TAHMİNLERE GÖRE, ALMANYA’DAKI ÜNİVERSİTELERE YAKLAŞIK 30 BIN TURK OGRENCI DEVAM ETMEKTEDIR. EGITIMIN ONEMININ DAHA FAZLA IDRAK EDILMIS OLMASI VE CESITLI EYALETLERDE ALMAN EGITIM SISTEMINDE OZELLIKLE GOCMEN OGRENCILERE NASIL FIRSAT ESITLIGI SAGLANABILECEGI YONUNDE ZIHNI DUZEYDE DE OLSA CALISMALARIN BASLATILMIS OLMASI MUVACEHESINDE BU SAYI ONUMUZDEKI ON YILLARDA KAT BE KAT ARTACAKTIR.

KONUSMAMA SON VERMEDEN ONCE, DEGERLI BELEDIYE BASKANI SAYIN KLAUS WEİCHAL’A VE BU ETKINLIGIN ORGANIZASYONUNDA ROL ALAN ABZ DERNEĞİ’NİN YANI SIRA VELİLER BİRLİĞİ, KADINLAR DERNEĞİ VE ÖĞRENCİLER DERNEĞİ GİBİ DERNEKLERE VE ETKİNLİĞİN GERÇEKLEŞMESİNDE KATKI SAĞLAYAN KURULUŞLARA TESEKKURLERIMI SUNMAK ISTIYORUM. ÇOCUKLARIMIZIN EĞİTİMİ İLE İLGİLENMEK KONUSUNDA HEPİMİZ ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREVİ YERİNE GETİRMEYE DEVAM EDERSEK, BAŞARI ÖYKÜLERİMİZ MİSLİYLE ÇOĞALACAKTIR.

BU VESILEYLE HERKESE SEVGI VE SAYGILARIMI SUNUYOR, IYI VAKIT GECIRMENIZI TEMENNI EDIYORUM.

Atatürk

Sibel Müderrisoğlu Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

08:30 - 16:30

Başkonsolosluğumuz 1 Mart 2016 tarihinden itibaren randevu sistemine geçmiştir. Tüm konsolosluk işlemleri için https://www.konsolosluk.gov.tr web adresi üzerinden randevu alınması gerekmektedir. Vatandaş işlem saati acil durumlar hariç saat 16:00 itibariyle sona ermektedir.
1.1.2021 Yeni Yıl
15.2.2021 16.2.2021 Yerel Tatil /Karnaval
2.4.2021 5.4.2021 Yerel Tatil/ Paskalya
13.5.2021 Yerel Tatil/ Hz. İsa'nin göğe yükselişi (Christi Himmelfahrt)
24.5.2021 Yerel Tatil/ Küçük Paskalya (Pfingstmontag)
3.6.2021 Yerel Tatil/ Yortu Bayramı (Fronleichnam)
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
24.12.2021 Yerel Tatil/ Noel Gecesi
31.12.2021 Yılbaşı Gecesi