29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu

Sibel Müderrisoğlu 29.10.2018
Saygıdeğer Hanımefendiler ve Beyefendiler,
Çok değerli konuklarımız,

Şahsım ve mesai arkadaşlarım adına davetimize icabet ettiğiniz için her birinize ayrı ayrı teşekkür eder, saygılarımı sunarım. Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz.

Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 95. yıldönümünü kutlamak üzere mutluluk ve gururla bir araya gelmiş bulunuyoruz.

İmkansız görünen zorlu kurtuluş mücadelemizin sonucunda büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün öncülüğünde milletimizin azim ve kararlılığıyla vücut bulmuş olan Cumhuriyetimizin bugüne kadarki kazanımlarından, büyük reformlarından ve başarılarından onur duyuyor, şanlı geçmişimize, bugünümüze ve geleceğimize gurur ve güvenle bakıyoruz.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman dava arkadaşlarını, bizlere bağımsız, egemen, çağdaş ve güçlü bir ülke bırakan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz. Biliyorsunuz bugün de güzel ülkemizde güven, huzur ve refah içinde yaşayabilmemiz için evlatlarımız şehit ve gazi oluyor. Onları da sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz.

Cumhuriyetimizin bu özel gününü siz değerli konuklarımızla paylaşmak sevincimizi daha da artırıyor.

Bu akşam burada bulunan her katılımcıyı tek tek zikretmek isterdim, ancak bizleri çok mutlu eden yoğun katılım nedeniyle buna vaktimizin yeterli olmayacağını sizler de takdir buyuracaksınız.

Bununla birlikte,

- Rheinland-Pfalz eyaletinin eski Başbakanlarından Sayın Kurt Beck’e,
- Bingen Belediye Başkanı Sayın Thomas Feser’e,
- Trier Belediye Başkanı Sayın Elvira Garbes’e,
- Simmern Belediye Başkanı Sayın Michael Boos’a,
- Rheinland-Pfalz Uyum Bakanı Anne Spiegel’e temsilen Eyalet Uyum Sorumlusu Sayın Miguel Vicente’ye,
- Rheinland-Pfalz Eyalet Meclisi SPD Milletvekili Sayın Dr. Denis Alt’a,
- Rheinland-Pfalz İçişleri Bakanlığı Polis Birimi Daire Başkanı Sayın Joachim Laux’a,
- Rheinland-Pfalz Eyalet Kriminal Dairesi Başkanı Sayın Johannes Kunz yerine Sayın Achim Füssel’e,
- Mainz Emniyet Müdürü Sayın Reiner Hamm’a,
- Diğer resmi kurumların üst düzey temsilcilerine görevlilerine,

- Ramstein ve Koblenz’de görev yapan askeri heyetlerimize,

- Sivil toplum kuruluşları başkanları ve temsilcilerine,

- Her iki eyalette görev yapan öğretmenlerimize ve din hizmetleri görevlilerimize,

- Uyum ve Göç Meclisi Başkanları ve temsilcilerine,

- -İş ve finans dünyası temsilcilerine,

- Çeşitli meslek gruplarının değerli mensuplarına,

- Spor ve sanat dünyası temsilcilerine,

- Akademik camianın değerli mensuplarına ve başarılarıyla gurur duyduğumuz öğrencilerimize,

- Avrupa Türk basınına

ve adını sayamadığım tüm dostlarımıza teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

Sizlerin bugün buradaki mevcudiyeti, Rheinland-Pfalz ve Saarland ile ülkemiz arasında mevcut olan çok boyutlu ilişkilerin daha da ilerleyeceğini ve toplumumuzun burada ulaştığı başarı düzeyini ortaya koymaktadır. Aynı zamanda atılmış ve atılacak adımların da güçlü bir göstergesini oluşturmaktadır.

Saygıdeğer Hanımefendiler ve Beyefendiler,

Almanya’nın sosyal ve ekonomik yaşamında yerini çoktan almış bulunan Türk toplumu aynı zamanda Almanya’nın hem sevincinin hem de kederinin ortağıdır.

Bu noktada, Türklerin yaşadıkları topluma katılımları için teşvik edilmeleri ve desteklenmeleri, ayrıca kültür, eğitim, dil ve inançlarını yaşama ve öğrenmeleri adına gösterilen yakın ilgi ve sarf edilen çabalar nedeniyle Rheinland-Pfalz ve Saarland eyalet makamlarına teşekkür ediyor, bu çalışmaları yürüten görevli veya gönüllü, tüm kişi ve kurumlara da şükranlarımı sunuyorum.

Değerli konuklarımız,

Türk-Alman ilişkileri tarih boyunca çok önemli olmuştur. 1.Dünya Savaşında silah arkadaşı olduk. Sonraki yıllarda küresel gelişmeler bizi yine biraraya getirdi. Türk insanı bu kere Almanya’nın ekonomisine katkıda bulunmak üzere buralara geldi. Bir taraftan ülkesini özlerken, bir taraftan burada çok büyük gayret gösterdi, büyük emek verdi. Bugünlere geldik. Bugün Almanya’da her meslekten, kadınıyla erkeğiyle çok başarılı Türkler var ve onlar kendilerini her alanda kanıtladılar. Bu arada, Türkiye’ye yerleşen Alman dostlarımız da var. Almanya’daki Türkler ve Türkiye’deki Almanlar bugün ilişkilerimizde köprü görevindeler. Ülkelerimizin ilişkileri geliştikçe, biz birbirimize yakınlaştıkça en çok onlar mutlu oluyor. İlişkilerimiz karşılıklı olarak iki halkı da mutlu etmeli ve onlara fayda sağlamalı.

Sözu daha fazla uzatmayayım. Samimi insanları, harika doğası, nehirleri, ormanları ve bağlarıyla yaşamaktan mutluluk duyduğumuz bu bölge gönüllerimizde özel bir yere sahiptir.

Bu akşamki resepsiyonumuza gösterdiğiniz ilgiden dolayı sevgi ve saygılarımı dile getirmek istiyor, sizlere çello sanatçımızın icra edeceği eserler eşliğinde güzel bir akşam diliyorum.


Atatürk

Sibel Müderrisoğlu Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

08:30 - 16:30

Başkonsolosluğumuz 1 Mart 2016 tarihinden itibaren randevu sistemine geçmiştir. Tüm konsolosluk işlemleri için https://www.konsolosluk.gov.tr web adresi üzerinden randevu alınması gerekmektedir. Vatandaş işlem saati acil durumlar hariç saat 16:00 itibariyle sona ermektedir.
1.1.2021 Yeni Yıl
15.2.2021 16.2.2021 Yerel Tatil /Karnaval
2.4.2021 5.4.2021 Yerel Tatil/ Paskalya
13.5.2021 Yerel Tatil/ Hz. İsa'nin göğe yükselişi (Christi Himmelfahrt)
24.5.2021 Yerel Tatil/ Küçük Paskalya (Pfingstmontag)
3.6.2021 Yerel Tatil/ Yortu Bayramı (Fronleichnam)
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
24.12.2021 Yerel Tatil/ Noel Gecesi
31.12.2021 Yılbaşı Gecesi